Serwis informacyjny

Obchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych

Data dodania: poniedziałek, 13 września 2021, autor: nuclear.pl

Minister klimatu i Środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Piotr Dziadzio uczestniczyli w obchodach 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, które odbyły się 10 września 2021 r. w Różanie.

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych Różan, fot. ZUOP
Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych Różan, fot. ZUOP

Jak podkreślił minister Kurtyka, Polska posiada wieloletnie doświadczenie w bezpiecznym postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi.

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych to jedyne w Polsce składowisko przeznaczone dla odpadów promieniotwórczych, gdzie odpady są składowane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa – powiedział.

W trakcie spotkania minister podkreślił, że wydarzenie, takie jak to ukazuje, że możemy z wiarygodnością i zaufaniem czerpać energię z atomu.

Odpady promieniotwórcze pochodzą głównie z ratującej ludzkie zdrowie i życie medycyny nuklearnej, ośrodków badawczych i badawczego reaktora jądrowego Maria. Polskie instytucje zaangażowane w postępowanie z odpadami promieniotwórczymi ściśle współpracują z innymi krajami i organizacjami międzynarodowymi. Polska ma wymagane doświadczenie i wiedzę niezbędną do zapewnienia efektywnego, bezpiecznego i zrównoważonego postępowania z odpadami promieniotwórczymi – mówił.

Minister klimatu i środowiska podczas obchodów podziękował także pracownikom Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych za wieloletnią wzorową pracę i zaangażowanie.

Uhonorowanie Złotym Krzyżem ZasługiW trakcie wydarzenia szef resortu klimatu i środowiska wręczył odznaczenie Złotego Krzyża Zasługi byłemu dyrektorowi Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Andrzejowi Cholerzyńskiemu.

Odsłonięcie tablicy okolicznościowejObchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych były także dobrą okazją do odsłonięcia tablicy okolicznościowej i nadania imienia Henryka Daszewskiego Sali konferencyjnej na terenie KSOP.

Dni Otwarte


Natomiast w dniach 11-12 września 2021 roku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, zarządzający składowiskiem w Różanie zaprosił na Dni Otwarte KSOP. Podczas zwiedzania uczestnicy mogli zobaczyć obiekty służące do składowania i przechowywania odpadów promieniotwórczych oraz dowiedzieć się jak wygląda postępowanie z odpadami promieniotwórczymi w Polsce.


Podziel się z innymi


Komentarze