Serwis informacyjny

Na drugim bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczęto testy na gorąco

Data dodania: środa, 28 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Rosatom, wczoraj na drugim bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczęto najbardziej złożony proces technologiczny programu rozruchu przed jego fizycznym uruchomieniem, tj. „testy na gorąco”. Zezwolenie na przeprowadzenie tego procesu technologicznego wydał białoruski dozór jądrowy Gosatomnadzor.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl

Podczas rozruchu na gorąco specjaliści sprawdzą sprawność głównego wyposażenia bloku energetycznego pod kątem zgodności z wymaganiami dokumentacji projektowej, w tym zgodności z normami bezpieczeństwa podczas pracy. Wszystkie główne i pomocnicze urządzenia i systemy reaktora są testowane przy parametrach roboczych bloku, przy temperaturze w obiegu pierwotnym reaktora osiągającej 280°C i ciśnieniu 160 atmosfer.

- W fazie rozruchu na gorąco sprawdzane jest działanie urządzeń głównych i pomocniczych bloku, układów reaktora w projektowych trybach pracy, z wyjątkiem załadunku paliwa jądrowego, doprowadzenia pary do turbiny oraz doprowadzenia energii elektrycznej do sieci – powiedział Vitaliy Polyanin, wiceprezes ASE i dyrektor projektu budowy Białoruskiej Elektrowni Jądrowej. - Głównym celem tego etapu jest potwierdzenie gotowości urządzeń i systemów do etapu rozruchu oraz bezpiecznej eksploatacji bloku w ciągu wszystkich 60 lat przewidzianych w projekcie – wyjaśnił Polyanin.

Oprócz testowania wyposażenia obiegu pierwotnego (reaktor, wytwornice pary, główne pompy obiegowe, główne rurociągi itp.) specjaliści będą również testować systemy bezpieczeństwa, sprawdzać systemy zasilania pomocniczego, systemy sterowania i ochrony reaktora.

Białoruska Elektrownia Jądrowa wyposażona w dwa bloki z reaktorami WWER-1200 model W-491 o łącznej mocy 2400 MW jest budowana zgodnie z rosyjskim projektem AES-2006 generacji III+, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami i wytycznymi bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze