Serwis informacyjny

1300 ekspertów o ochronie fizycznej obiektów i materiałów jądrowych

Data dodania: wtorek, 9 lipca 2013, autor: paa.gov.pl

Przeszłości i przyszłości ochrony fizycznej obiektów i materiałów jądrowych poświęcona była konferencja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która odbyła się w dniach 1-5 lipca 2013 r. Omawiano zarówno kierunki strategiczne, jak i szczegółowe zagadnienia podczas sesji technicznych.

Flaga MAEA, fot. IAEA
Flaga MAEA, fot. IAEA

W konferencji wzięło udział ponad 1300 uczestników. Stronę polską reprezentowali m.in. Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. energetyki jądrowej, oraz Janusz Włodarski, Prezes PAA.

Jak zauważył Dyrektor Generalny MAEA Yukiya Amano, „zagrożenie terroryzmem z użyciem materiałów jądrowych jest realne, a globalny system zabezpieczeń materiałów jądrowych musi zostać wzmocniony”. Podkreślił, że musi to być wspólny wysiłek wszystkich państw, wsparty intensywną współpracą międzynarodową.

Podczas konferencji omówiono takie tematy, jak zagrożenia dla systemu zabezpieczeń materiałów jądrowych, w tym ze strony terrorystów, konieczność szkolenia personelu i wdrażania odpowiednich przepisów na poziomie krajowym i międzynarodowym czy standardy bezpieczeństwa tworzone przez MAEA.

Podczas paneli i warsztatów eksperckich omawiano również kwestie cyberbezpieczeństwa, oceny zagrożeń dla ochrony fizycznej, bezpieczeństwa i ochrony fizycznej składowania materiałów jądrowych czy zapobieganie nielegalnym przewozom materiałów rozszczepialnych.

Podczas konferencji udało się, po raz pierwszy, uzgodnić deklarację ministerialną, w której podkreślono znaczenie współpracy międzynarodowej i dalszego wzmocnienia systemu ochrony fizycznej obiektów i materiałów jądrowych.

Rezultaty dyskusji staną się również istotnym wkładem do „Planu ochrony fizycznej obiektów i materiałów jądrowych na lata 2014-2017”, tworzonego obecnie przez MAEA. Pierwszy „Plan działań dla ochrony przeciwko terroryzmowi nuklearnemu” został przyjęty w 2002 r przez Radę Gubernatorów i Konferencję Generalną MAEA, a kolejne przyjęto w 2005 i 2009 r.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze