Serwis informacyjny
Wysoka ocena projektów NCBJ w ramach konkursu Programu Badań Stosowanych
Data dodania: wtorek, 25 czerwca 2013, autor: nuclear.pl
Na 12 złożonych wniosków Narodowego Centrum Badań Jądrowych aż 9 otrzymało pozytywną ocenę merytoryczną w ramach konkursu Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Naukowcy ze Świerka planują m.in. badania nowego detektora radiograficznego, opracowanie nowych materiałów, innowacyjną metodę wytwarzania fluoru 18F, zbudowanie baterii beta-woltaicznych jak i kompleksowy system do radioterapii śródoperacyjnej.

Naukowcy z NCBJ złożyli 12 wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach II konkursu Programu Badań Stosowanych NCBiR. Dotyczyły one zastosowań kompetencji instytutu do opracowywania nowych materiałów, geologii, budownictwa i górnictwa, energetyki i elektrotechniki oraz badań interdyscyplinarnych.
Najwyższą ocenę merytoryczną otrzymał projekt kompleksowego systemu do radioterapii śródoperacyjnej. Jego celem jest stworzenie innowacyjnego urządzenia zwiększającego efektywność leczenia w terapii onkologicznej. Naświetlając jeszcze na stole operacyjnym, okolice po wycięciu guza zmniejszamy ryzyko pozostawienia żywych komórek rakowych, oszczędzają jednocześnie zdrowe tkanki. Nowy system składać się będzie z mobilnego, możliwie lekkiego akceleratora o zakresie energetycznym 4-12 MeV wraz z towarzyszącymi mu układami elektronicznymi i systemami informatycznymi realizującymi nowatorskie podejście do sterowania układami mechanicznymi.
Kolejnymi projektami, które otrzymały bardzo wysoką ocenę merytoryczną NCBiR, są m.in. prace nad nowym detektorem radiograficznym służącym do badań nieniszczących. Opracowana w Świerku technologia zaowocowała już stworzeniem detektora SMOC (Scintillator, Mirror, Optics, Camera), który umożliwia wykonywanie precyzyjnych prześwietleń elementów przemysłowych. Gdy planowane badania zakończą się sukcesem naukowcy będą chcieli wdrożyć opracowany wynalazek do produkcji przemysłowej. Wstępne szacunki wskazują, że nowy produkt będzie o połowę tańszy od obecnie stosowanych.
Dużą innowacyjnością wyróżnia się projekt nowej technologii wytwarzania fluoru 18F, radionuklidu stosowanego w pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Zaplanowane badania mają wskazać na możliwości komercyjnej produkcji izotopu w innowacyjnej, pętlowej instalacji reaktora jądrowego MARIA. Badacze NCBJ planują również przetestowanie koncepcji nowej baterii beta-woltaicznej wybudowanej na bazie niklu 63. Urządzenie posiadające korzystny stosunek energii do masy i znacznie dłuższy czas życia ma niebagatelne znaczenie dla medycyny, urządzeń pracujących w kosmosie bądź też na dużych głębokościach pod wodą.
- Jesteśmy niezmiernie dumni, że projekty, które opracowaliśmy w naszym instytucie otrzymały tak wysokie oceny merytoryczne. W całym konkursie rywalizowało 1483 projekty, w tym 622 w tych samych kategoriach, w których złożyliśmy nasze prace - mówi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ. – Mamy nadzieję, że wsparcie finansowe ze środków NCBiR pomoże nam na realizację innowacyjnych projektów wprowadzających nowe technologie do przemysłu czy zwiększające efektywność rozwiązań stosowanych np. w medycynie - dodaje.
Wysoka ocena merytoryczna jest kluczowym etapem oceny projektów, które ubiegają się o dofinansowanie z NCBiR. Wyniki, które prace będą realizowane poznane zostaną 1 lipca br.