Serwis informacyjny
Edukatorzy energetyki jądrowej na spotkaniu w MG
Data dodania: czwartek, 24 stycznia 2013, autor: mg.gov.pl
- Odpowiednio wyszkolona kadra to gwarancja powodzenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska otwierając spotkanie z przedstawicielami polskich uczelni wyższych i instytutów naukowych, zajmujących się kształceniem w obszarze energetyki jądrowej.

Spotkanie, które odbyło się 23 stycznia 2013 roku, było podsumowaniem trzech etapów szkoleń i staży zorganizowanych w latach 2009 – 2012 przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z francuskim Komisariatem ds. Energii Atomowej oraz Alternatywnych Źródeł Energii (CEA). Wzięli w nim również udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Grupy Energetycznej S.A.
Celem staży było przeszkolenie grupy 36 tzw. edukatorów, którzy tworzą obecnie zaplecze kadrowe na potrzeby kształcenia przyszłych specjalistów w obszarze energetyki jądrowej. Edukatorzy podnosili swoje kwalifikacje w wiodących francuskich instytutach zajmujących się badaniami w zakresie energetyki jądrowej. We współpracy z naukowcami z Francji mieli oni okazję realizować prace badawcze, które kontynuują w kraju.
Dzięki zdobytej wiedzy edukatorzy koordynują nowo-otwarte studia podyplomowe i kształcą studentów na poziomie inżynierskim i magisterskim w szkołach wyższych m.in. na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Wrocławskiej czy Politechnice Poznańskiej. Wyjazdy wzmocniły także kontakty i współpracę pomiędzy ich macierzystymi uczelniami a ośrodkami zagranicznymi. Wnioski i uwagi edukatorów z przebiegu szkoleń we Francji zostaną wykorzystane w dalszych pracach Ministerstwa Gospodarki.
Celem Programu Polskiej Energetyki Jądrowej w obszarze rozwoju zasobów ludzkich jest stworzenie kadry, która zagwarantuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej w Polsce, w tym efektywną i bezpieczną budowę i eksploatację elektrowni jądrowych, a w późniejszej perspektywie ich likwidację.
Instytucjami bezpośrednio zaangażowanymi w proces przygotowywania i realizacji Programu w tym zakresie są: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Państwowa Agencja Atomistyki, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Urząd Dozoru Technicznego, Inwestor (PGE S.A) oraz otoczenie akademickie i naukowe.