Serwis informacyjny
Fizyk: Elektrownie jądrowe są bezpieczne
Data dodania: środa, 28 listopada 2012, autor: naukawpolsce.pap.pl
Odpowiednio skonstruowane i funkcjonujące elektrownie jądrowe są bezpieczne dla środowiska i ludzi. Takie są elektrownie trzeciej generacji, które będą budowane w Polsce – przekonywał fizyk Łukasz Koszuk we wtorek podczas wizyty "Atomowego Autobusu" w Krakowie.
Fizyk z Fundacji Forum Atomowe przypomniał o obawach społeczeństwa związanych z planami budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju, która ma powstać na północy Polski.
Zaznaczył, że bezpieczeństwo elektrowni jądrowej zapewnia się na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim poprzez system barier. - Zasada jest taka: jeżeli pierwsza bariera zawiedzie, to jest druga; jeżeli druga zawiedzie, to jest trzecia itd. Poszczególne układy bezpieczeństwa są zwielokrotnione, a dzięki temu, jeżeli jeden ulegnie awarii, to zastępuje go drugi - mówił fizyk podczas wykładu na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dodał, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni wykorzystuje się także siły przyrody, np. pręty bezpieczeństwa, które zatrzymują reakcję łańcuchową i opadają do rdzenia pod wpływem siły grawitacji.
Z wykładu naukowca wynikało, że nie należny bać się promieniowania, które jest kojarzone z elektrowniami jądrowymi. - Sam budynek elektrowni promieniuje tak samo jak każdy inny budynek, ponieważ materiały budowlane zawierają po prostu izotopy promieniotwórcze - powiedział naukowiec.
Jak wyjaśnił, promieniowanie powstaje w wyniku reakcji rozszczepienia, jednak zatrzymywane jest w 100 proc. w samym reaktorze, co zapewnia system barier bezpieczeństwa. Już sama struktura pastylki paliwowej, czyli odpowiednio przygotowanego uranu, zatrzymuje w 99 proc. fragmenty rozszczepienia. To te fragmenty rozszczepienia stanowią źródło zagrożenia w elektrowni jądrowej, bo emitują promieniowanie jonizujące w wyniku przemian jądrowych.
W środę rano "Atomowy Autobus" opuści Kraków i wyjedzie do Wrocławia. W kolejne dni pojedzie do Szczecina, Koszalina, Gdańska, Wejherowa, Pucka i Choczewa. Trasę zakończy 5 grudnia w Białymstoku.
Eksperci, którzy przyjadą "Atomowym Autobusem" opowiedzą wszystkim zainteresowanym o tajnikach działania technologii jądrowych, m.in. o tym jak funkcjonują elektrownie jądrowe i czym jest atom.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce