Serwis informacyjny
Trojanowska: Inwestor musi mieć przewidywalne warunki do budowy EJ
Data dodania: niedziela, 18 listopada 2012, autor: mg.gov.pl
Dotychczasowe prace rządu na rzecz zapewnienia Inwestorowi odpowiednich warunków do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zaowocowały przygotowaniem i wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań prawnych, umożliwiających rozpoczęcie i prowadzenie takiej inwestycji.

Są to obowiązujące od 1 lipca 2011 r. dwie kluczowe dla sektora jądrowego ustawy: znowelizowana ustawa Prawo atomowe oraz ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej i inwestycji towarzyszących. Pierwsza z nich gwarantuje, że cały cykl życiowy elektrowni jądrowej może być realizowany jedynie w oparciu o najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa w warunkach nie zagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu. W drugiej zaś opisano uproszczone zasady realizacji inwestycji, które w znaczący sposób redukują ryzyko inwestycyjne i ułatwiają proces budowy elektrowni oraz innych obiektów energetyki jądrowej.
Zgodnie z projektem Programu polskiej energetyki jądrowej na wyznaczonym przez rząd inwestorze spoczywa obowiązek wyboru modelu finansowania i partnerów, z którymi realizowana będzie budowa elektrowni jądrowej. Mówimy tu o inwestycji długoterminowej, o wysokich nakładach inwestycyjnych, obarczonej koniecznością wydatkowania środków na okres samego przygotowania inwestycji. Oczywistym jest więc, że istotnym czynnikiem powodzenia przedsięwzięcia będzie przewidywalność ekonomiczna. Dotyczy to nie tylko energetyki jądrowej, ale także innych źródeł wytwarzania, gdzie stabilność regulacyjna odkrywa kluczową rolę. W tym sensie, zapewnienie stabilności regulacyjnej powinno być traktowane jako wsparcie państwa dla realizacji inwestycji.
Konieczne jest więc wypracowanie konkretnych mechanizmów zwiększających bezpieczeństwo ekonomiczne takich długookresowych inwestycji w kontekście kształtu i funkcjonowania rynku energii, z rozważeniem merytorycznych postulatów inwestorów. Wypracowanie tych mechanizmów musi być wypadkową decyzji szefów kluczowych w tym zakresie resortów: gospodarki, skarbu państwa, środowiska, infrastruktury oraz oczywiście finansów. Przedwczesnym byłoby dziś określenie, który z mechanizmów wsparcia realizacji obiektów energetyki jądrowej stosowany w Europie (kontrakty długoterminowe na dostawy energii, mechanizmy różnicowe cen energii), czy świecie jest rozwiązaniem optymalnym dla Polski. Dynamika rozwoju rynku energii nakazuje jednak, by proces ten zapoczątkować.
Mam też nadzieję, że popierane przez rząd rozwiązanie w postaci powołanego we wrześniu w Krynicy atomowego konsorcjum polskich firm, stanie się również istotnym orężem w walce o optymalny model finansowania budowy polskiej elektrowni jądrowej. Rozwiązanie to powinno zapewnić zwiększenie zdolności kredytowej inwestora i bardziej konkurencyjną strukturę rynku poprzez zwiększenie liczby podmiotów zainteresowanych realizacją projektu i korzystaniem z energii o stabilnej cenie.
Hanna Trojanowska
Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej