Serwis informacyjny

Międzynarodowa konferencja IRaP'2012

Data dodania: środa, 7 listopada 2012, autor: ichtj.waw.pl

W dniach 14-19 października br w Krakowie została zorganizowana po raz 10-ty, po raz pierwszy w Polsce, międzynarodowa konferencja poświęcona wykorzystaniu promieniowania jonizującego do modyfikacji polimerów "The Ionizing Radiation and Polymers Symposium - IRaP'2012".

Logo ICHTJ, fot. ICHTJ
Logo ICHTJ, fot. ICHTJ

Konferencja została zorganizowana przez Fundację Badań Radiacyjnych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej z Warszawy i Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej PŁ z Łodzi we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej z Wiednia.

Współprzewodniczyli konferencji prof. Andrzej G. Chmielewski (IChTJ) oraz prof. Janusz Rosiak (MITR).Pracami organizacyjnymi kierował prof. Piotr Ulański z MITR PŁ. W przygotowaniu konferencji ze strony IChTJ uczestniczyli prof. Grażyna Przybytniak, prof. Wojciech Migdał, dr Zbigniew Zimek a także mgr Marta Walo oraz mgr Magdalena Antoniak.

W konferencji wzięło udział 161 uczestników z 31 krajów. W trakcie trwania konferencji poświęconej prezentacji wyników badań podstawowych, radiacyjnej syntezie i modyfikacji polimerów, nanomateriałom i nanotechnologiam, obróbce powierzchniowej, zastosowaniom biomedycznym, polimerom naturalnym oraz zastosowaniom przemysłowym odbyło się 15 sesji, wygłoszono 62 plenarnych referatów oraz zaprezentowano 90 posterów. W trakcie trwania konferencji została zorganizowana sesja, podczas której przedstawiono 8 wybranych referatów prezentowanych przez młodych badaczy.

Na zakończenie konferencji odbyła się sesja poświęcona referatom omawiającym przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość badań i wdrożeń w zakresie radiacyjnej modyfikacji polimerów, referatom prezentowanym przez uznane autorytety w tej dziedzinie. Konferencja w swoich założeniach i dokonaniach stanowiła niezwykle udane międzynarodowe forum do wymiany i rozpowszechniania informacji na temat wpływu promieniowania jonizującego na polimery oraz praktycznego wykorzystania uzyskanych efektów w medycynie, rolnictwie i przemyśle.

Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie również w kręgach przemysłowych czego wyrazem był udział przedstawicieli międzynarodowego stowarzyszenia przemysłowych źródeł radiacyjnych International Irradiation Association oraz sponsorowanie konferencji m.in. przez ROSATOM. Wspomnieć należy, że szereg prac dotyczyło odporności radiacyjnej izolacji kabli stosowanych w energetyce jądrowej, oraz sorbentom stosowanym w oczyszczaniu strumieni wodnych z produktów rozszczepienia paliwa jadrowego.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze