Serwis informacyjny
Poparcie dla energetyki jądrowej zależy do komunikacji społecznej
Data dodania: poniedziałek, 5 listopada 2012, autor: cire.pl
Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", aż 69 proc. mieszkańców fińskiej gminy Pyhäjoki, na terenie której powstanie elektrownia jądrowa Olkiluoto, popiera tę inwestycję. Jednocześnie z badań TNS Sofres -TriÉlec wynika, że energetyką jądrową popiera już 61 proc. Francuzów.

DGP wyjaśnia, że w obydwu przypadkach, do tak dobrego wyniku poparcia dla energetyki jądrowej przyczyniła się komunikacja społeczna. W przypadku Finlandii jeszcze przed wyborem lokalizacji przyszły operator elektrowni jądrowej otworzył biuro, do którego zaprosił każdego, kto chciałby uzyskać więcej informacji. Jednocześnie każdy, kto chce, może zwiedzić plac budowy elektrowni.
Z kolei we Francji, w której działa aż 58 spośród 132 czynnych reaktorów w Unii Europejskiej, w ciągu blisko czterdziestu lat ich eksploatacji nigdy nie doszło do poważnej awarii. Pomimo tego, zwłaszcza po katastrofie w Czernobylu, już w latach 90 XX w. rozpoczęto działania propagujące energetykę jądrową i szerokie konsultacje wstępne wśród obywateli.
DGP przypomina, że w 2006 r. przyjęta ustawa o przejrzystości i bezpieczeństwie jądrowym. W jej wyniku przy francuskich elektrowniach jądrowych powstało 38 centrów informacji, do których może zgłosić się każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości i pytania. Z możliwości tej każdego roku korzystają tysiące osób.
DGP zwraca uwagę, że podobne działania podejmowane są w Polsce. W połowie lipca 2012 r. minister gospodarki wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i działania lokalnych komitetów informacyjnych oraz współpracy w zakresie obiektów energetyki jądrowej.