Serwis informacyjny

GEH rozwija zaplecze dla polskiej energetyki jądrowej

Data dodania: piątek, 5 paźździernika 2012, autor: nuclear.pl

W ramach obchodów 20 rocznicy działalności GE w Polsce, GE Hitachi Nuclear Energy podpisała dziś porozumienie o współpracy z Politechniką Warszawską, jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

Zgodnie z zawartą umową obie instytucje podejmą współpracę w zakresie kształcenia kadry inżynierskiej, która weźmie udział w rozwoju branży energii jądrowej, do której budowy przygotowuje się Polska. Porozumienie to odzwierciedla strategię GE Hitachi, zakładającą wykorzystanie lokalnych zasobów w budowie infrastruktury dla przemysłu nuklearnego.

- Porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy pokazuje, jak ważna dla sektora energetyki jądrowej jest współpraca nie tylko z polskimi władzami i przedsiębiorcami, ale również ze środowiskami akademickimi, na drodze do zapewnienia Polsce odpowiedniego zaplecza kadrowego i infrastrukturalnego na przyszłość - powiedział prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Podpisane dzisiaj porozumienie stanowi zwieńczenie długoterminowej współpracy pomiędzy GE Hitachi a Politechniką Warszawską. W 2010 r. GEH ufundowało uczelni 10 licencji na oprogramowanie GateCycle™, wspomagające edukację przyszłych inżynierów polskiego sektora energetyki jądrowej. GateCycle to narzędzie dydaktyczne, stanowiące pakiet zaawansowanych aplikacji służących do modelowania bilansów cieplnych elektrowni. Każdego roku w maju, GEH sponsoruje także coroczny Międzynarodowy Kongres Energii Jądrowej organizowany przez Politechnikę Warszawską. Studenci uczelni odbywają również letnie staże w siedzibie głównej GEH w Wilmington, w Karolinie Północnej.

- Przez ponad 50 lat, od podłączenia pierwszego reaktora atomowego w Vallecitos, w Californi, do stworzenia pierwszego na świecie reaktora III Generacji, GE i Hitachi budowały branżę energii jądrowej od podstaw. GE Hitachi – globalny sojusz obu firm, posiada doświadczenie, procedury i najlepszą technologię (w tym najbezpieczniejszy reaktor), by dostarczyć Polsce niezawodne źródło bezpiecznej energii jądrowej – powiedział Craig Ihrke, wiceprezes do spraw operacji handlowych w GE Hitachi.

Porozumienie o współpracy z Politechniką Warszawską jest najnowszą z serii podobnych umów, jakie GEH zawarła z szeregiem polskich uczelni wyższych, wraz z którymi angażuje się w kształcenie kadr dla przyszłych elektrowni atomowych w Polsce. Firma blisko współpracuje z Politechniką i innymi uczelniami, tworząc programy edukacyjne dla przyszłych: inżynierów mechaników, specjalistów ds. zabezpieczeń antykorozyjnych, inżynierów elektryków czy chemików.

- GE zatrudnia ponad 1300 inżynierów w centrum inżynieryjnym w Warszawie. Wielu z nich zdobyło wykształcenie w polskich uczelniach technicznych, udowadniając, że są one znakomitym źródłem wykwalifikowanych specjalistów, zdolnych wesprzeć polski sektor energetyki jądrowej - dodał Ihrke.

GE Hitachi ogłosiła do tej pory szereg umów wstępnych z różnymi firmami i organizacjami, wspólnie z którymi będzie wspierać rozwój sektora energetyki jądrowej w Polsce. Były to między innymi:

  • Fluor Corporation, jako partner w obszarze projektowania technicznego oraz dostaw i budowy (EPC) (2011),
  • Energoprojekt Warszawa S.A.,
  • Instytut Energii Atomowej POLATOM,
  • Stocznia Gdańsk, wiodąca polska stocznia i potencjalny partner GEH w dziedzinie produkcji komponentów nuklearnych,
  • RAFAKO S.A., największy w Europie producent kotłów i potencjalny partner GEH w produkcji komponentów nuklearnych,
  • Politechnika Gdańska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Koszalińska,
  • SNC-Lavalin Polska, globalna firma świadcząca usługi inżynieryjne (2010).

Poza wspieraniem działań PGE na polu energetyki jądrowej, GE odgrywa kluczową rolę w szeregu polskich projektów energetycznych. W dniu dzisiejszym (4 października) GE uczestniczyła
w uruchomieniu biogazowi rolniczej o mocy 1,99 MW w Konopnicy, niedaleko Rawy Mazowieckiej. Z kolei 2 października, GE ogłosiło podpisanie umowy na dostawę zaawansowanej technologicznie turbiny gazowej dla nowej elektrowni o mocy 450 MW, która powstaje w Stalowej Woli. Będzie to największa elektrownia gazowa w Polsce.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze