Serwis informacyjny
Paweł Żbikowski: Żarnowiec to najlepsze miejsce na polską elektrownię jądrową
Data dodania: poniedziałek, 2010.03.22, autor: netbird.pl
Obstawiam, że elektrownia jądrowa powstanie w Żarnowcu i zostanie zbudowana przy udziale technologii francuskiej. Termin rozpoczęcia budowy – rok 2016 jest realny, nie wiadomo, czy uda się zdążyć ze zmianami w polskim prawie – mówi Paweł Żbikowski, ekspert portalu Nuclear.pl w rozmowie z Netbird.
Przyspieszają prace nad zbudowaniem w Polsce elektrowni jądrowej. Rząd wybrał możliwą lokalizację – Żarnowiec, zaprosił też do współpracy firmy z zagranicy. Mówi się o dwóch potencjalnych inwestorach - Amerykanach z GE Hitachi oraz Francuzach z Electricte de France i z Arevy...
Program polskiej energetyki jądrowej przygotowuje i wdraża Polska Grupa Energetyczna, na podstawie uchwały rządu ze stycznia ubiegłego roku. W tym celu PGE SA powołała spółki zależną PGE Energia Jądrowa SA oraz EJ1, która zajmie się bezpośrednim przygotowaniem procesu inwestycyjnego, przeprowadzi badania lokalizacyjne oraz uzyska wszelkie niezbędne decyzje, warunkujące budowę elektrowni jądrowej. Spółka EJ1 odpowiada także za wybór partnerów, z którymi stworzy konsorcjum do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
W listopadzie 2009 r. PGE podpisało z francuską firmą EDF porozumienie w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie zbadania wykonalności budowy reaktora w technologii EPR, 1 marca 2010 r. natomiast podpisano porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy Americas o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Współpraca ta ma na celu zbadanie możliwości zastosowania w Polsce reaktorów ABWR oraz ESBWR. Żadne z podpisanych porozumień nie zawiera klauzuli wyłączności, PGE planuje podpisanie podobnych umów również z innymi partnerami.
Na czym polega oferta amerykańska i francuska? Który z inwestorów byłby korzystniejszy dla Polski?
Technologia francuska to reaktor EPR (ang. European Pressurized Reactor) – europejski reaktor ciśnieniowy, bazujący na wcześniejszych projektach reaktorów wodnych ciśnieniowych PWR (ang. Pressurized Water Reactor). Reaktor charakteryzuje się lepszymi parametrami, takimi jak zwiększona sprawność, lepsze wykorzystanie paliwa, powodujące zmniejszenie ilości odpadów jądrowych, zwiększenie czasu eksploatacji do 60 lat, uproszczenie konstrukcji. Dodatkową zaletą jest budowa dwóch takich reaktorów w Europie: Olkiluoto w Finlandii i Flamanville 3 we Francji.
Technologia amerykańska to reaktory ABWR (ang. Advanced Boiling Water Reactor) - udoskonalony wodny reaktor wrzący i ESBWR (ang. Economic Simplified Boiling Water Reactor) - ekonomiczny uproszczony wodny reaktor wrzący. Reaktory te wchodzą w skład rodziny reaktorów BWR (and. Boiling Water Reactor) - wodne reaktory wrzące z nowymi zastosowanymi rozwiązaniami. Charakteryzuje je bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i dobre parametry ekonomiczne.
Inwestycja w dwie elektrownie, składające się z dwóch bloków jądrowych każda, to wydatek rzędu 18-20 miliardów euro. Dlatego biorąc pod uwagę doświadczenia Polski z realizacji amerykańskich umów offsetowych oraz prawdopodobne naciski Komisji Europejskiej, należy spodziewać się wyboru technologii francuskiej.
W jakim stopniu polski przemysł może współpracować w projekcie i który z inwestorów zapewnia lepszą współpracę?
Polskie firmy mają duże doświadczenia przy realizacji projektów związanych z budową elektrowni jądrowych. W przeszłości polskie firmy dostarczały dla elektrowni jądrowych wszystkie elementy za wyjątkiem zbiornika reaktora. W chwili obecnej przy realizacji projektu Olkiluoto w Finlandii prawie 40 procent załogi stanowią pracownicy z Polski. Polskie firmy wykonały prace budowlane i dostarczyły między innymi instalacje elektryczne, sterowania i automatyki, elementy osłony obudowy bezpieczeństwa reaktora i inne.
Myślę, że w tej kwestii przewagę mają również Francuzi. Na pewno kwestia możliwości wykorzystania przy budowie elektrowni polskich firm powinna być jedną z kluczowych przy wyborze dostawcy technologii.
Czy realne jest rozpoczęcie budowy elektrowni w 2016 roku i która z wymienianych lokalizacji: Żarnowiec, Klempicz czy Kopań wygra?
W chwili obecnej prace przygotowawcze do wdrożenia programu energetyki jądrowej są realizowane zgodnie z zakładanym harmonogramem. Rząd ogłosił krótką listę lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej, na pierwszym miejscu znalazł się Żarnowiec i jak na razie można zakładać, że termin rozpoczęcia budowy w 2016 roku zostanie dotrzymany. Większy problem może stanowić kwestia terminowego przygotowania zmian w polskim prawie.
Co do lokalizacji pierwszej elektrowni, to będę obstawał jednak za Żarnowcem. Jest to lokalizacja najbardziej prawdopodobna: najlepiej przebadana, z częściowo przygotowaną infrastrukturą i elektrownią szczytowo-pompową w pobliżu.
Paweł Żbikowski jest ekspertem portalu nuclear.pl, zajmującego się tematyką energetyki jądrowej.
rozmawiał Robert Rusek /Netbird.pl