Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (1981-1990) z 3825 » następne

NCBJ współorganizuje największą naukową konferencję jądrową w Europie

Od 10 do 13 października br. w Warszawie odbywa się największa naukowa konferencja jądrowa w Europie. Eksperci, decydenci i przedstawiciele przemysłu jądrowego z całego świata wymieniają się doświadczeniami oraz rozmawiają m.in. o innowacjach, bezpieczeństwie, zastosowaniach i przyszłości przemysłu jądrowego. Ostatniego dnia konferencji uczestnicy odwiedzą Narodowe Centrum Badań Jądrowych, które jest współorganizatorem wydarzenia.
czytaj więcej

PAA: nowe porozumienie o współpracy pomiędzy Polską a USA

W dniu 28 września 2016 roku, w trakcie 60. Konferencji Generalnej MAEA, podpisano Porozumienie między Prezesem Państwowej Agencji Atomistyki Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych Ameryki o wymianie informacji technicznej i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego.
czytaj więcej

Wiceminister Piotrowski na 60. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

- Cele wytyczone przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) są wyznacznikiem działań w obszarze bezpieczeństwa jądrowego, dlatego konsekwentnie je realizujemy – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas 60. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która odbyła się 27 września 2016 roku w Wiedniu.
czytaj więcej

Zużyte wysoko wzbogacone paliwo z reaktora Maria trafiło do zakładu przerobu

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w dniach 24-26 września 2016 roku, zorganizował wywóz zużytego wysokowzbogaconego paliwa jądrowego. Wszystko odbyło się zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Rządem Polskim a Departamentem Energii USA. Jego elementem jest Program Redukcji Zagrożeń Globalnych (GTRI), którym Polska została objęta. Zakłada on, że wysoko wzbogacone zużyte paliwo jądrowe wróci do kraju producenta, którym w przypadku Polski jest Rosja.
czytaj więcej

NCBJ uczestniczy w badaniach kosmicznych wybuchów

Aparatura opracowana i wyprodukowana przez naukowców i inżynierów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych przyczyni się do bliższego poznania natury jednych z najpotężniejszych wybuchów we Wszechświecie. Urządzenia, w których budowie pomagali Polacy, zamontowane na wystrzelonej w czwarte, 15 września 2016, chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-2 (TG-2), będą badać polaryzację promieniowania gamma rozbłysków gamma. Wysłanie w kosmos detektora POLAR jest jednym z efektów współpracy polsko-szwajcarskiej.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1981-1990) z 3825 » następne