Serwis informacyjny

Do bloku nr 5 bułgarskiej EJ Kozłoduj załadowano pierwszą partię nie-rosyjskiego paliwa

Data dodania: sobota, 15 czerwca 2024, autor: nuclear.pl

Podczas zaplanowanego na maj br. przestoju 5. bloku w Elektrowni Jądrowej Kozłoduj nastąpiła wymiana używanego dotychczas rosyjskiego paliwa na amerykańskie.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

Elementy paliwowe są produkcji Westinghouse, który w grudniu 2022 podpisał dziesięcioletni kontrakt na dostawy do piątego bloku EJ Kozłoduj. Wykonane zostały w szwedzkich zakładach tej spółki i są konstrukcją o nazwie RWFA przetestowaną uprzednio w ukraińskich elektrowniach jądrowych. W styczniu 2023 podpisano także wstępne porozumienie z Framatome dotyczące potencjalnych dostaw paliwa do bloku nr 6.

W tej chwili nie-rosyjskiego pochodzenia jest 1/3 paliwa w rdzeniu reaktora nr 5. Rosyjskie będzie z niego wycofywane planowo wraz z corocznymi przeładunkami. Proces przechodzenia na nowe paliwo w 5. bloku Elektrowni Jądrowej Kozłoduj potrwa 4 lata.

W Kozłoduju pracują dwa bloki jądrowe WWER-1000 W-320 o numerach 5 i 6. Do roku 2006 pracowały tam także cztery bloki starego typu WWER-440 W-230 (nie mylić z W-213). W najbliższych latach elektrownia ma być powiększona o dwa nowe bloki Westinghouse AP1000, generalnym wykonawcą będzie najprawdopodobniej koreańskie przedsiębiorstwo Hyundai Engineering & Construction Co.


Podziel się z innymi


Komentarze