Serwis informacyjny

Francuski EDF i koreański KHNP bliżej budowy nowych bloków jądrowych w Czechach

Data dodania: czwartek, 1 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Jak zapowiedział wczoraj Petr Fiala, premier Republiki Czech cytowany przez agencję Reuters, czeski rząd zdecydował, iż do ostatniej rundy w trwajacym przetargu na budowę nowych bloków w Elektrowni Jądrowej Dukovany zakwalifikowano dwóch oferentów.

Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ

Ponadto poinformowano, iż rząd wystąpi z zapytaniem o złożenie wiążących ofert na budowę maksymalnie czterech bloków jądrowych zamiast jednego, jak dotychczas planowo.

Dopuszczonymi do złożenia wiążących ofert zostały południowokoreańska KHNP i francuski EDF. Jak przekazano w oświadczoniu amerykańska firma Westinghouse, nie spełniła warunków przetargu.

Premier Fiala zapowiedział również, że ​​po wpłynięciu wiążących ofert czeski rząd podejmie decyzję o ilości budowanych w przyszłości bloków jądrowych.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, wartym początkowo około 6 mld EUR, na początku 2018 roku złożyło pięć firm, jednakże w 2021 roku firmy rosyjskie i chińskie zostały wykluczone z przetargu ze względów bezpieczeństwa. W czerwcu 2021 roku oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w rundzie kwalifikacyjnej zostało wysłane przez CEZ do EDF, Westinghouse i Korea Hydro & Nuclear Power.


Podziel się z innymi


Komentarze