Serwis informacyjny

Politechnika Czeska w Pradze uruchomiła nowy zestaw podkrytyczny VR-2

Data dodania: piątek, 9 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

Politechnika Czeska poinformowała, że uruchomiła w Pradze nowy zestaw podkrytyczny VR-2.

Zestaw podkrytyczny to urządzenie mocy zerowej, w któym samopodtrzymująca reakcja rozszczepienia nie może zachodzić bez zewnętrznego źródła neutronów. Żródłem będzie akcelerator deuteronów o energii 200 keV.

Urządzenia tego typu służą do edukacji studentów – czesto mogą oni samodzielnie konfigurować rdzeń i nastepnie uruchamiając reaktor, sprawdzać swoje obliczenia w rzeczywistych warunkach.

Dodatkowo z VR-2 wyprowadzono jeden kanał poziomy, dzięki któremu studenci będą mogli ćwiczyć przeprowadzanie analizy aktywacyjnej oraz innych badań z wykorzystaniem wiązki neutronów.

Basen VR-2 ma 1,3 metra średnicy i wysokość 1,7 metra, paliwem są metaliczne elementy o wzbogaceniu 10%, które przekazał fiński Uniwersytet w Aalto. VR-2 powstał w tym samym budynku, co działający od 1990 roku VR-1, co – razem z zerową mocą urządzenia i jego typem – znacznie uprościło proces uzyskiwania zezwoleń.

Oprócz VR-1 i VR-2 w Czechach działają jeszcze dwa reaktory badawcze: LVR-15 (10 MWt) oraz LR-0 (5 kWt), a także naturalnie sześć reaktorów energetycznych w Dukovanach i Temelinie.

Na zdjęciu basen VR-2 przed załadowaniem paliwa, fot. ČVUT

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze