Serwis informacyjny

Duńska firma Seaborg Technologies z grantem Akceleratora EIac

Data dodania: wtorek, 21 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Duńska firma Seaborg Technologies zajmująca się rozwojem technologi pływających elektrowni jądrowych opartych na kompaktowym reaktorze chłodzonym ciekłymi solami poinformowała, iż zdobyła dotację Europejskiej Rady ds. Innowacji na dalszy rozwój projektu.

Akcelerator EIC to flagowy europejski program innowacji, z budżetem 10,1 mld euro, mający na celu identyfikację, rozwój i zwiększanie skali przełomowych technologii i innowacji we wszystkich państwach członkowskich UE.

Program zapewnia wsparcie finansowe i możliwość przyspieszania rozwoju biznesu dla firm, z których każda otrzyma dotacje i/lub inwestycje kapitałowe, w zależności od potrzeb, w wysokości do 17,5 mln euro.

- Jesteśmy wdzięczni za najwyższe uznanie i wsparcie ze strony Komisji Europejskiej za pośrednictwem Akceleratora EIC, który pomoże firmie Seaborg w kontynuowaniu prac nad łagodzeniem zmian klimatycznych, eliminacją ubóstwa energetycznego i bezpieczeństwem energetycznym - powiedział Troels Schönfeldt, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy.

Firma zamierza swój reaktor jądrowy CMSR IV generacji umieszczać na „barkach energetycznych”, zapewniających czystą i przystępną cenowo energię elektryczną na całym świecie.

Na pierwszych takich barkach zainstalowane zostaną dwa reaktory o mocy 200 MWe. Modułowa konstrukcja ma pozwalać na uzyskiwanie do 800 MWe energii elektrycznej, przy planowanej żywotności urządzeń przez 24 lata.

Seaborg zamierza wyprodukować prototyp swojego reaktora do 2024 roku a seryjną produkcję rozpocząć w 2026 roku. Na początku kwietnia 2022 roku firma poinformowała o podpisaniu umowy o partnerstwie na rzecz rozwoju pływających elektrowni jądrowych z południowokoreańskim Samsung Heavy Industries.


Podziel się z innymi


Komentarze