Serwis informacyjny

ČEZ przejmuje udziały w firmie Škoda JS

Data dodania: poniedziałek, 20 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował czeski koncern energetyczny ČEZ przejmuje on od rosyjskich właścicieli firmę Škoda JS, świadczącą usługi w zakresie energii jądrowej co pozwala uniknąć ryzyka sankcji mających wpływ na kluczowe dostawy dla czeskich elektrowni jądrowych.

Škoda JS była częścią przemysłowego giganta założonego w 1859 roku w Pilźnie i odkupionego przez Emila Škodę w 1869 roku. Firma, znana w Polsce glównie jako producent samochodów, rozpoczynala dzialaności od produkcji broni, poprzez produkcję lokomotyw, samochodów, samolotów, statków poprzez inne urządzenia.

Škoda JS (dawniej ŠKODA Jaderné strojírenství) rozpoczęla działalność w 1956 roku dostarczając sprzęt i usługi dla elektrowni jądrowych, reaktorów badawczych i magazynów wypalonego paliwa. Od 2004 roku jest częścią OMZ, rosyjskiej grupy inżynieryjnej kontrolowanej przez Gazprombank.

Škoda JS współpracuje z ČEZ od wielu lat, m.in. w zakresie paliwa jądrowego i remontów obiegu pierwotnego elektrowni jądrowych. Transakcja realizowana jest we współpracy z Wood and Co, grupą finansowo-inwestycyjną, która będzie posiadała udziały do ​​czasu zatwierdzenia transakcji przez organy antymonopolowe.

- Procedura ta zapewni, że Škoda JS nie będzie już zagrożona sankcjami natychmiast po podpisaniu umowy a nie dopiero po tym, jak organy antymonopolowe wyrażą zgodę grupie CEZ na przejęcie pełnej kontroli, jak miałoby to zwykle miejsce - poinformowano w oświadczeniu ČEZ.

Jak podaje czeska Wikipedia Škoda JS wyprodukowała i dostarczyła 21 kompletnych reaktorów jądrowych typu WWER-440 i trzy reaktory typu WWER-1000. W ciągu ostatnich 60 lat zbudowała elektrownie jądrowe w Czechach, Słowacji, na Węgrzech iw Niemczech.

- Zmiana właściciela oznacza nowy etap, w którym będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze możliwości i doświadczenie w dużych projektach krajowych i międzynarodowych bez ograniczeń, które były związane z poprzednią strukturą właścicielską - powiedział František Krček, dyrektor generalny Škody. - Biorąc pod uwagę, że ČEZ jest silną i ugruntowaną firmą na rynku, daje nam to realną szansę na dalszy rozwój Škoda JS - dodał


Podziel się z innymi


Komentarze