Serwis informacyjny

Wykład o atomie na inaugurację Dziecięcej Politechniki Świętokrzyskiej

Data dodania: czwartek, 17 października 2019, autor: gov.pl/energia

W dniu 12 października 2019 roku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Dziecięcej Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach ponad 200 małych żaków wysłuchało wykładu „Jak okiełznano energię atomu”, przygotowanego przez dr Mikołaja Oettingena z Katedry Energetyki Jądrowej AGH.

Wykład „Jak okiełznano energię atomu”, fot. ME
Wykład „Jak okiełznano energię atomu”, fot. ME

Małych studentów szczególnie zainteresował fakt, że energia jądrowa może być wykorzystywana nie tylko do produkcji energii elektrycznej, ale także np. do napędu lodołamaczy, łodzi podwodnych i łazików marsjańskich.

Idea przyświecająca Dziecięcej Politechnice Świętokrzyskiej to promocja nauki, przede wszystkim nauk ścisłych, kierunków politechnicznych oraz pokazanie, że nauka może być doskonałą zabawą, przygodą i pasją. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy spotykają się w murach uczelni raz w miesiącu – w soboty.

Uczestnikami zajęć są dzieci w wieku 6-15 lat. W 2019 roku na Dziecięcej Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach studiowało 1300 dzieci.

Atomowy wykład skierowany do małych studentów jest częścią działań edukacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Energii. Departament Energii Jądrowej resortu organizuje m.in. cykliczne szkolenia dla nauczycieli „Jak uczyć o energii jądrowej?” i lekcje o atomie w szkołach podstawowych i średnim w całym kraju. Działania propagujące energię jądrową odbywają się także na piknikach i festiwalach naukowych w wielu miastach Polski.


Podziel się z innymi


Komentarze