Serwis informacyjny

Ukraina przesuwa zakończenie budowy magazynu wypalonego paliwa

Data dodania: wtorek, 26 maja 2020, autor: nuclear.pl

Wszystkie prace budowlane i instalacyjne na budowie Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie mają się zakończyć do końca września - zapowiedział Energoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. Nowy termin zakończenia prac został podany po wizycie, w dniu 15 maja, w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia prezydenta Ukrainy Petra Kotina.

Wypalone paliwo jądrowe, fot. US DoE
Wypalone paliwo jądrowe, fot. US DoE

Obiekt budowany od 2017 roku na zlecenie Energoatomu przez amerykański Holtec International będzie służyć do przechowywania wypalonego paliwa jądrowego z trzech z czterech ukraińskich elektrowni jądrowych. Pomieści 458 kontenerów HI-STORM firmy Holtec, w których będzie mogło być składowane 16 529 zużytych zestawów paliwowych.

Projekt opóźni się o sześć miesięcy ze względu na ogólnokrajową blokadę nałożoną na początku marca w związku z pandemią koronawirusa. Energoatom nałożył również zakaz międzynarodowych podróży przez swoich pracowników, w tym do USA, gdzie ma siedzibę wykonawca magazynu - Holtec International. Ukraiński rząd zaczął ponownie odmrażanie gospodarki w dniu 11 maja.

Jak prognozuje Energoatom, własny magazyn wypalonego paliwa pozwoli na oszczędność przez spółkę około 140 milionów USD z 200 milionów USD, które obecnie wydaje rocznie na odbiór i transport do Rosji zużytego paliwa w celu ponownego przetworzenia.

W lutym 2018 roku Energoatom na dokończenie projektu pozyskał pożyczkę w wysokości 250 mln USD od Overseas Private Investment Corp z USA oraz wykorzysta 50 mln USD ze środków własnych.


Podziel się z innymi


Komentarze