Serwis informacyjny

Pierwszy amerykański blok AP1000 w EJ Vogtle już pod dachem

Data dodania: poniedziałek, 16 grudnia 2019, autor: nuclear.pl

W dniu 8 grudnia kopuła stalowej obudowy bezpieczeństwa budynku reaktora nr 3 budowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia w EJ Vogtle została zamontowana w docelowej pozycji - poinformowała Georgia Power. Firma przeprowadziła również pierwsze ćwiczenia gotowości na wypadek awarii dla nowo-budowanych bloków jądrowych 3 i 4.

Kopuła stalowej obudowy bezpieczeństwa budynku reaktora nr 3 EJ Vogtle, fot. Georgia Power
Kopuła stalowej obudowy bezpieczeństwa budynku reaktora nr 3 EJ Vogtle, fot. Georgia Power

Stalowa obudowa bezpieczeństwa stanowi dodatkową barierę bezpieczeństwa wobec żelbetowej obudowy bezpieczeństwa, która chroni reaktor jądrowy i wyposażenie obiegu pierwotnego przed potencjalnymi uderzeniami. Sekcja kopuły ma 135 stóp (41 metrów) średnicy, 37 stóp wysokości i waży dwa miliony funtów (ponad 900 ton).

Zakończono także pierwsze ćwiczenia gotowości na wypadek awarii bloków 3 i 4 EJ Vogtle, w tym przegląd planów awaryjnych elektrowni w celu zapewnienia ochrony ludności. - Pierwsze ćwiczenia pomagają przygotować zespół przed ćwiczeniami ocenianymi przez Urząd Dozoru Jądrowego, który jest planowany w przyszłym roku i oznacza kontynuację przejścia z fazy budowy do fazy eksploatacji - poinformowała Georgia Power. Plan gotowości na wypadek awarii określa działania, jakie należy podjąć, jeśli w elektrowni wydarzy się kiedyś jakikolwiek incydent.

Budowa bloku 3 rozpoczęła się w marcu 2013 roku a bloku 4 w listopadzie tego samego roku. Southern Nuclear i Georgia Power, oba podmioty zależne od Southern Company, przejęły zarządzanie budową nowych jednostek w 2017 roku po ogłoszeniu niewypłacalności przez Westinghouse. Blok 3 EJ Vogtle ma zostać oddany do komercyjnej eksploatacji do listopada 2021 roku, blok 4 do listopada 2022 roku. W listopadzie br. na budowie bloku 3 rozpoczęto testy dużych systemów w ramach przygotowań do zimnych testów hydraulicznych i gorących testów funkcjonalnych w przyszłym roku.

Cztery reaktory AP1000 firmy Westinghouse są już w komercyjnej eksploatacji w EJ Haiyang i EJ Sanmen w Chinach. Firma Westinghouse z technologią reaktora wodnego ciśnieniowego AP1000 jest jednym faworytów do realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. Największym konkurentem Westinghouse jest koreańska firma KEPCO rozwijająca własną technologię reaktora wodnego ciśnieniowego APR-1400.

Co ciekawe dostawcą głównych komponentów wyspy jądrowej, tj. reaktorów i wytwornic pary dla bloków 3 i 4 amerykańskiej EJ Vogtle był Doosan Heavy Industries z Korei Południowej, który jest również producentem tych podzespołów dla bloków APR-1400.


Podziel się z innymi


Komentarze