Serwis informacyjny - Tagi: medycyna

poprzednie « wiadomości (21-30) z 51 » następne

Kryzys w produkcji molibdenu-99 stosowanego w medycynie nuklearnej

Już niemal miesiąc trwa europejski kryzys zdrowotny i tym razem nie chodzi o pandemię COVID-19. Pisaliśmy o problemach holenderskiego reaktora HFR, produkującego około 25% światowego molibdenu-99, radionuklidu wykorzystywanego w ponad 80% procedur medycyny nuklearnej, przede wszystkim w diagnostyce raka i chorób układu krążenia, a eksperymentalnie także w terapii. Wydajnie można go produkować wyłącznie w lekkowodnych reaktorach badawczych.
czytaj więcej

Nowy znacznik do obrazowania komórek nowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców, w którym biorą udział uczeni z Ośrodka Radioizotopów POLATOM Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku zaproponował wykorzystanie nowego związku chemicznego do obrazowania nowotworów prostaty i piersi. [99mTc]Tc-DB15 składa się ze stosowanego w diagnostyce radioaktywnego izomeru* technetu Tc-99m**, związanego z antagonistą (czyli substancją blokującą receptor) receptora GRPR (ang. Gastrin-Releasing Peptide Receptor) występującego w komórkach niektórych rodzajów nowotworów.
czytaj więcej

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB Oddział w Krakowie obchodzi 70-lecie powstania

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB Oddział w Krakowie, który jako jedyny w Polsce prowadzi radioterapię protonową, w dniach 15-16 października będzie świętował jubileusz 70-lecia powstania. W ramach obchodów zaplanowano m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej prof. dr hab. n. med. Hanny Kołodziejskiej-Wertheim, która zainicjowała badania z zakresu epidemiologii nowotworów oraz wykład na temat rozwoju onkologii we wszystkich latach istnienia Instytutu.
czytaj więcej

Chiny uruchomiły oczyszczalnie ścieków medycznych z wykorzystaniem technologii wiązki elektronów

W Chinach uruchomiono pierwszy w Azji demonstracyjny obiekt w skali pilotażowej do oczyszczania ścieków medycznych przy użyciu technologii wiązki elektronów. Zakład w prowincji Hubei, o wydajności 400 metrów sześciennych dziennie, powstał na fundamencie współpracy badawczej i technicznej z MAEA, która rozpoczęła się około 10 lat temu.
czytaj więcej

Ruszają badania kliniczne dotyczące zastosowania radioterapii w leczeniu chorych na arytmię serca

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca w Katowicach są jednymi z 31 międzynarodowych partnerów wchodzących w skład konsorcjum STOPSTORM, które rozpoczyna realizację wieloośrodkowego badania naukowego nad zastosowaniem radioterapii w leczeniu chorych na zaburzenia rytmu serca w ramach programu „Horyzont 2020”. Badanie to zyskało finansowanie z grantu Unii Europejskiej w wysokości 7,1 mln euro.
czytaj więcej

Mikrosfery za Świerka pomagają chorym na raka wątroby

Reaktor MARIA jest jednym z głównych ośrodków napromieniania mikrosfer zawierających radioaktywny holm, które są stosowane w terapii nowotworów wątroby. Technologia opracowana w NCBJ na zlecenie firmy Quirem Medical – globalnego producenta mikrosfer teraperutycznych QuiremSpheres® – służy pacjentom w kilkunastu wyspecjalizowanych klinikach w Europie.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (21-30) z 51 » następne