Serwis informacyjny

Eksperci: medyna nuklearna pomaga, gdy zawodzą inne metody

Data dodania: poniedziałek, 25 maja 2020, autor: naukawpolsce.pap.pl

Medycyna nuklearna to jedna z najbardziej innowacyjnych dziedzin w medycynie, pozwala badać i leczyć różnego typu schorzenia, gdy zawodzą inne metody - przekonują eksperci.

Centrum Terapii Protonowej w St. Louis, fot. Wikipedia/Romina.cialdella (CC BY-SA 4.0)
Centrum Terapii Protonowej w St. Louis, fot. Wikipedia/Romina.cialdella (CC BY-SA 4.0)

Medycyna nuklearna wykorzystuje niewielkie ilości substancji radioaktywnych (znaczników) do wizualizacji procesów fizjologicznych w organizmie. To bardzo ważne, ponieważ zmiany fizjologiczne zwykle poprzedzają zmiany anatomiczne.

- Dlatego techniki obrazowania medycyny nuklearnej mogą często diagnozować i określać reakcję na leczenie przed innymi metodami obrazowania. Ułatwia to optymalną opiekę nad pacjentem dzięki szybszym diagnozom i leczeniu precyzyjnemu - wyjaśnia w informacji przekazanej PAP dr hab. n. med. Mirosław Dziuk. Specjalista kieruje Zakładem Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, jest też członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Zdaniem ekspertów Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, diagnostyka i terapia izotopowa to jedna z najbardziej innowacyjnych dziedzin w medycynie. Pozwala łączyć diagnostykę i terapię oraz ograniczyć skutki uboczne leczenia, występujące na przykład podczas tradycyjnej chemioterapii.

- Najpierw diagnozujemy, a później tym samym, ale w połączeniu z innym leczniczym radioizotopem, leczymy. To dyscyplina oferująca fascynujące wręcz możliwość - uważa dr hab. n. med. Jolanta Kunikowska, adiunkt w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezydent-elekt Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Medycyna nuklearna stale rozszerza swe zastosowania. - Poprzez obrazowanie molekularne lekarze medycyny nuklearnej mogą leczyć pacjentów ze stale rosnącym zakresem schorzeń, w tym: tyreotoksykozą, rakiem tarczycy, zmianami w stawach, guzami neuroendokrynnymi i przerzutami. Procedury, takie jak scyntygrafia czy Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET), mają zastosowanie także w przypadku diagnostyki kardiologicznej. W tym obszarze medyna nuklearna pozwala badać na przykład drożność naczyń wieńcowych i diagnozować stany zapalne - często wtedy, kiedy inne badania nie dostarczają lekarzom jednoznacznych informacji o stanie pacjenta - wyjaśnia dr hab. Mirosław Dziuk.

Pod względem naukowym i klinicznym medycyna nuklearna to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Każdego roku syntezowane są nowe związki, dziś znajdujące zastosowanie w diagnostyce, a w przyszłości być może także w terapii. - Przed młodymi badaczami otwiera się ogromne pole do odkrywania celów na poziomie receptorów komórkowych, które można wykorzystywać z korzyścią dla pacjentów w podejściu teranostycznym (połączeniem diagnostyki i terapii - PAP), najpierw w diagnostyce, a następnie w terapii - twierdzi dr hab. Jolanta Kunikowska.

Lekarze medycyny nuklearnej zajmują się różnymi typami chorób zarówno nowotworowych, jak i chorób płuc oraz serca, demencją, schorzeniami endokrynologicznymi, chorobami nerek, i przewodu pokarmowego. - Ponieważ ja sam mam zaszczyt realizować się w tej fascynującej dziedzinie, z czystym sumieniem polecam medycynę nuklearną studentom i lekarzom rozważającym wybór specjalizacji - mówi dr hab. Mirosław Dziuk. (PAP)


Podziel się z innymi


Komentarze