Serwis informacyjny
Plany rozbudowy Chmielnickiej EJ pod znakiem zapytania
Data dodania: piątek, 25 kwietnia 2025, autor: nuclear.pl
Wicepremier Bułgarii i lider Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Atanas Zafirov ogłosił kilka dni temu decyzję o rezygnacji ze sprzedaży Ukrainie sprzętu (dwóch reaktorów WWER-1000, czterech wytwornic pary i czterech pompy obiegowych) pierwotnie przeznaczonego dla nieukończonej Elektrowni Jądrowej Belene.

Uzasadniając decyzję Zafirov - podczas spotkania z dziennikarzami - podkreślił, że reaktory te są kluczowym aktywem dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i nie zostaną sprzedane. Decyzja będzie jeszcze przedmiotem zatwierdzenia przez deputowanych bułgarskiego parlamentu.
Decyzja ta stanowi poważne wyzwanie dla ukraińskich planów rozbudowy Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. W marcu 2025 roku prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podpisał ustawę umożliwiającą zakup wspomnianych reaktorów z Bułgarii. Planowano wykorzystać je do dokończenia budowy bloków 3 i 4 w Chmielnickiej EJ, których konstrukcja została przerwana po upadku ZSRR.
Wcześniej, w lutym 2025 roku, Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła zakup sprzętu z Bułgarii, a wartość transakcji szacowano na około 650 milionów dolarów. Reaktory miały być dostosowane do pracy z paliwem produkowanym przez amerykańską firmę Westinghouse, co wpisywało się w strategię Ukrainy dotyczącą uniezależnienia się od rosyjskich dostaw.
W obliczu rezygnacji Bułgarii z transakcji, Ukraina będzie musiała poszukać alternatywnych rozwiązań dla realizacji swoich planów energetycznych. Jedną z opcji może być przyspieszenie budowy nowych bloków jądrowych z wykorzystaniem technologii AP1000, co również było rozważane w strategii energetycznej kraju do 2050 roku.
W ukraińskiej Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej pracują obecnie dwa bloki z reaktorami WWER-1000 W-320, pierwszy został uruchomiony w 1988, a drugi w 2005 roku, a budowy kolejnych dwóch - rozpoczęte odpowiednio w 1986 i 1987 roku - zostały przerwane po upadku ZSRR. Budowane obiekty zostały zakonserwowane a ich stan zaawansowania jest oceniany na odpowiednio 75% i 28%.