Serwis informacyjny

Westinghouse dostarczy urządzenia do budowy 5. bloku Chmielnickiej EJ

Data dodania: wtorek, 19 grudnia 2023, autor: nuclear.pl

Jak informuje ukraiński Energoatom, 17 grudnia firma podpisała z Westinghouse umowę dotyczącą dostaw urządzeń dla bloku nr 5 Elektrowni Jądrowej Chmielnicki.

Umowę podpisali Patrick Fragman, prezes zarządu Westinghouse oraz Petro Kotin, prezes Energoatomu, w obecności ministra energetyki Ukrainy Hermana Hałuszczenki podczas wizyty szefa amerykańskiego koncernu w Ukrainie. Dotyczyć ma ona dostawy urządzeń umożliwiających realizację bloku energetycznego nr 5 Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej z wykorzystaniem technologii AP1000.

— Takich reaktorów nie było w Ukrainie, nie ma ich na terytorium poradzieckim, na razie nie ma w Europie. To jedna z najnowocześniejszych technologii w energetyce atomowej, która daje możliwość utrzymania systemów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych nawet w razie blackoutów i braku generatorów dieslowskich czy innych systemów zasilania – podkreślił minister Hałuszczenko. Dodał również, że podpisując umowę Ukraina kontynuuje działania w kierunku całkowitego odejścia od technologii radziecko-rosyjskich w energetyce jądrowej oraz wzmocnienia współpracy z partnerami amerykańskimi. — To ważne dla podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i odnowienia naszej energetyki jądrowej, która była, jest i będzie kluczowym źródłem w Ukrainie – podkreślił minister.

— Uważam, że podpisanie kontraktu na zakup urządzeń dla bloku energetycznego AP1000 to zdarzenie epokowe w rozwoju krajowej energetyki jądrowej — stwierdził z kolei Petro Kotin. — Pierwszy zachodni blok energetyczny w Ukrainie doda ponad 1100 MW mocy i wzmocni niezależność energetyczną kraju.

Mimo iż Energoatom poświęcił wydarzeniu kilka osobnych informacji prasowych, nie podano wielu szczegółów dotyczących samej umowy. Co ciekawe główny komunikat dostępny jest tylko w wersji ukraińskojęzycznej, chociaż komentarze do niego są już dostępne także po angielsku. O umowie (jak również samej wizycie prezesa Fragmana) nie informował natomiast w ogóle Westignhouse.

Umowa przedstawiana jest przez Energoatom jako kontynuacja współpracy z amerykańskim dostawcą technologii nawiązanej jeszcze przed rosyjską pełnoskalową inwazją. Umowę o współpracy przy budowie nowego bloku w Chmielnickiej EJ podpisano 21 listopada 2021. Jak wskazano w jednym z komunikatów od tego czasu „wykonano wielką ilość prac przedprojektowych i projektowych; opracowano wstępne studium wykonalności, przeprowadzono wiele owocnych rozmów z Westinghouse i uzyskano całkiem korzystne warunki dostawy urządzeń które są już wyprodukowane i gotowe do dostawy”. Najciekawsza jest tu końcówka o wytworzonych urządzeniach – choć nie wskazano tego wprost, zapewne chodzi tu o urządzenia wyprodukowane dla dwóch bloków amerykańskiej Elektrowni Jądrowej im. Virgila C. Summera w Karolinie Południowej, gdzie w 2017 roku inwestor zadecydował o zarzuceniu trwającej od czterech lat budowy dwóch bloków z reaktorami AP1000. Podstawowe urządzenia technologiczne dla bloków były już jednak wykonane i być może teraz mogłyby znaleźć zastosowanie poza granicami USA.

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa to najnowszy obiekt tego typu w Ukrainie. budowę zlokalizowanej w Niecieszynie instalacji rozpoczęto w 1981 roku (co ciekawe najbliższym dużym miastem nie jest wcale Chmielnicki a Równe – Chmielnicka EJ jest zresztą znacznie bliżej tego drugiego miasta, niż Rówieńska, ale nazwy obiektów pochodzą nie od miast, a od nazw obwodów, w których się znajdują) Tak jak i inne radzieckie obiekty z tego okresu miała ona składać się z czterech bloków ze standardowymi wówczas reaktorami WWER-1000 w „seryjnej” odmianie W-320. Przed rozpadem ZSRR udało się jednak ukończyć tylko jeden z nich – wszedł on do ruchu planowego latem 1988 roku. Budowę pozostałych bloków wstrzymano w roku 1990 decyzją Rady Najwyższej Ukrainy, która wprowadziła moratorium na budowę nowych bloków jądrowych. Realizacja drugiego bloku została wznowiona w roku 1993, choć z uwagi na braki funduszy toczyła się ona powoli. Do eksploatacji blok nr 2 wprowadzono dopiero jesienią 2005 roku.

Budowy bloków nr 3 i 4 zostały zakonserwowane, a ich stan zaawansowania nie zmienił się od upadku ZSRR – jest on oceniany na odpowiednio 75% i 28%. Temat ich dokończenia okresowo powraca, niegdyś planowano to robić we współpracy z przemysłem rosyjskim, choć z oczywistych przyczyn ten kierunek został zamknięty w połowie ubiegłej dekady – formalnie prezydent Ukrainy podpisał stosowne akty prawne we wrześniu 2015 roku.

Pomimo pewnych niejasności, które pozostawiły dyskusje o stosowaniu technologii Westinghouse w procesie rozbudowy elektrowni przed paru laty, teraz wyraźnie wskazano, że chodzi o budowę bloku o numerze 5. Jak wspomniano w jednym z komunikatów, Energoatom ocenia koszt realizacji inwestycji na około 5 mld dolarów amerykańskich a liczbę wykreowanych przez nią miejsc pracy na 9000.

Na fotografii (od lewej) Patrick Fragman (CEO Westinghouse), Herman Hałuszczenko (minister energetyki Ukrainy) oraz Petro Kotin (prezes zarządu Energoatomu), fot. Energoatom


Podziel się z innymi


Komentarze