Serwis informacyjny

Nuscale dla BI: zaistniała sytuacja „nie zmienia zobowiązań firmy wobec KGHM”

Data dodania: poniedziałek, 13 listopada 2023, autor: nuclear.pl

W mediach nie milkną echa zaniechania pierwszej inwestycji z reaktorami NuScale VOYGR. Po spekulacjach „Rzeczpospolitej” dotyczących rzekomego zerwania umowy o współpracy pomiędzy NuScale a KGHM i zdecydowanym dementi ze strony polskiego koncernu, redakcja portalu „Business Insider” opublikowała komentarze dostawcy technologii – firmy NuScale.

Elektrownia Voygr z reaktorem SMR NuScale, fot. NuScale
Elektrownia Voygr z reaktorem SMR NuScale, fot. NuScale

Podobnie jak polski koncern, amerykański podmiot zapewnia, że zaistniała sytuacja „nie zmienia zobowiązań firmy wobec KGHM”.

Ciekawsza jest jednak dalsza część wypowiedzi udzielonej portalowi przez Diane Hughes, wiceszefową działu marketingu NuScale Power. Hughes cytowana w BI stwierdza bowiem, że „Nasze plany wdrożeniowe nadal przewidują, że pierwsza elektrownia wykorzystująca technologię SMR NuScale zostanie zbudowana w Stanach Zjednoczonych, a tuż za nimi podążają dodatkowe projekty, takie jak KGHM”.

Rodzi to oczywiste pytania: co to za inwestycja oraz co może to oznaczać dla możliwego harmonogramu realizacji ewentualnych projektów w Polsce. Na swojej stronie internetowej NuScale wskazuje na cztery „projekty” przygotowywane w USA:

  • Assosciated Electric Cooperative w Missouri,
  • Diaryland Power Cooperative w Wisconsin,
  • Nucor w Karolinie Północnej,
  • Standard Power w Ohio i Pensylwanii.
Dwóch pierwszych potencjalnych inwestorów (AEC i DPC) to spółdzielnie energetyczne, Nucor to największy producent stali w USA natomiast Standard Power to firma budująca i eksploatująca centra przetwarzania danych. Jednak wszystkie te projekty są na bardzo wstępnym etapie: AEC i DPC podpisały z NuScale porozumienia o współpracy (MoU) mające na celu ocenę możliwości zastosowania technologii w roku 2022, Nucor podobne porozumienie zawarł w roku 2023. Standard Power z kolei ogłosiło w październiku bieżącego roku zamiar realizacji 24 modułów VOYGR (prawdopodobnie dwie instalacje po 12).

Z publicznie dostępnych informacji nie wynika, by którakolwiek z tych inwestycji osiągnęła choćby etap badań lokalizacyjnych, nie mówiąc już o projektowaniu. Tylko dla ostatniego projektu podano planowaną datę uruchomienia obiektu/ów – miałby to być rok 2029. Czyli ten sam, co w przypadku przerwanego projektu UAMPS. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku UAMPS dawno zakończone już były wszelkie badania lokalizacyjne i środowiskowe a przygotowanie wniosku o zintegrowane zezwolenie na budowę i eksploatację było zaawansowane – miał on być złożony na początku 2024 roku. Trudno w tym kontekście uwierzyć w deklaracje o realizacji innych projektów w takim samym terminie.

Oczywiście sprawia to, że jeszcze bardziej wątpliwe robią się deklarowane harmonogramy zagranicznych inwestycji z technologią NuScale, nawet jeśli faktycznie będą one realizowane „tuż za” którymkolwiek z projektów amerykańskich – i nie chodzi tu tylko o potencjalne wykorzystanie technologii VOYGR przez KGHM, ale też np. o inwestycję w Rumunii, gdzie realizowana jest obecnie faza projektu wstępnego FEED, a deklarowany termin uruchomienia to, tradycyjnie, rok 2029.


Podziel się z innymi


Komentarze