Serwis informacyjny

Pierwszy blok arabskiej EJ Barakah osiągnął długotrwałą reakcję łańcuchową po raz pierwszy

Data dodania: wtorek, 4 sierpnia 2020, autor: nuclear.pl

Firma Nawah Energy Company uruchomiła 1. blok Eektrowni Jądrowej Barakah, zlokalizowanej w regionie Al Dhafrah w Abu Zabi. Nawah jest spółką joint venture, odpowiadającą za eksploatacją i serwis elektrowni jądrowej, należącą do Emirates Nuclear Energy Corporation i Korea Electric Power Corporation (KEPCO).

Moment osiągnięcia przez blok 1 EJ Barakah krytyczności, fot. ENEC
Moment osiągnięcia przez blok 1 EJ Barakah krytyczności, fot. ENEC

Reakror APR1400 osiągnął długotrwałą reakcję łańcuchową po raz pierwszy w piątek rano i oczekuje się, że wejdzie do komercyjnej eksploatacji jeszcze w tym roku.

Od momentu otrzymania w lutym koncesji Federalnego Urzędu Regulacji Jądrowej (FANR) i zakończeniu załadunku zespołów paliwowych w marcu, Nawah przeprowadzał program testowy, poprzedzający zakończenie rozruchu bloku.

Mohamed Al Hammadi, dyrektor generalny ENEC, powiedział, że był to „prawdziwie historyczny” moment dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - Jest to kulminacja ponad dekady wizji, planowania strategicznego i solidnego zarządzania programem. Pomimo niedawnych globalnych wyzwań, nasz zespół wykazał się wyjątkową odpornością i zaangażowaniem w bezpieczną realizację 1. jednostki. Jesteśmy teraz o kolejny krok bliżej do osiągnięcia celu, którym jest dostarczanie nawet jednej czwartej zapotrzebowania naszego kraju na energię elektryczną i zapewnienie jego przyszłego rozwoju z użyciem
bezpiecznej, niezawodnej i wolnej od emisji elektryczności - powiedział Mohamed Al Hammadi.

- To wielkie osiągnięcie dla wszystkich pracujących w Barakah. Reaktory tam pracujące będą generować czystą energię elektryczną, wysoko wykwalifikowane miejsca pracy i wzrost gospodarczy przez wiele dziesięcioleci. Do Barakah wkrótce dołączą reaktory w budowie na Białorusi, w Bangladeszu i Turcji - powiedziała Agneta Rising, dyrektor generalna World Nuclear Association. Aby uzyskać naprawdę skuteczną dekarbonizację i zapewnić czystsze i silniejsze ekonomicznie jutro, podobne działania muszą być podejmowane również w innych krajach.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są pierwszym krajem w świecie arabskim i 33. krajem na świecie, który wdrożył cywilny program jądrowy. Elektrownia Barakah znacząco przyczyni się do dekarbonizacji produkcji energii elektrycznej w ZEA. Po osiągnięciu pełnej sprawności elektrownia będzie wytwarzać 5,6 GW energii elektrycznej, unikając emisji ponad 21 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, które w innym przypadku byłyby wytwarzane przy użyciu paliw kopalnych.

Program pokojowej energii jądrowej ZEA rozpoczął się w 2009 roku, a ENEC ściśle współpracował z międzynarodowymi organami jądrowymi, w tym Międzynarodową Agencją Energii Atomowej i Światowym Stowarzyszeniem Operatorów Jądrowych WANO.

Niedawno ogłoszono również zakończenie prac budowlanych bloku 2, a budowa bloków 3 i 4 elektrowni jest w końcowej fazie. Całkowite zaawansowanie projektu budowy czterech bloków wynosi obecnie 94%.

Zgodnie z umową o wartości 20 miliardów dolarów ogłoszoną w grudniu 2009 roku, cztery zaprojektowane w Korei reaktory APR1400 są budowane w Barakah przez konsorcjum kierowane przez KEPCO. Pierwszy beton na dla bloku 1. EJ Barakah został wylany w lipcu 2012 roku, natomiast dla bloków 2-4 odpowiednio w kwietniu 2013, wrześniu 2014 i lipcu 2015.

Źródło: World Nuclear News


Podziel się z innymi


Komentarze