Serwis informacyjny

Amerykańska DFC zmienia politykę w zakresie finansowania inwestycji w energetykę jądrową

Data dodania: wtorek, 28 lipca 2020, autor: nuclear.pl

Amerykańska Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju (ang. International Development Finance Corporation - DFC) ogłosiła, zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami, zmianę swojej polityki i procedur środowiskowych i społecznych, w celu umożliwienia wsparcia finansowego projektów w zakresie energetyki jądrowej i dostosowaniu definicji energii odnawialnej do definicji amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (ang. Energy Information Administration - EIA).

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

- Dzisiejszy dzień to znaczący krok naprzód w wysiłkach USA na rzecz zaspokojenia potrzeb energetycznych sojuszników na całym świecie. Zmiana ta umożliwia również DFC przyśpieszenie wzrostu gospodarek rozwijających się o ograniczonych zasobach energii - powiedział dyrektor generalny DFC Adam Boehler. - Z niecierpliwością czekamy na zbadanie możliwości wykorzystania tej nowej możliwości do dostarczania niedrogiej, niezawodnej i bezemisyjnej energii tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Jednocześnie wysiłki te przyczynią się do rozwoju innowacyjnych technologii zgodnych z wysokimi standardami bezpieczeństwa, ochrony i nierozprzestrzeniania obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych - dodał Boehler.

- Wyrażam uznanie dla amerykańskiej Międzynarodowej Korporacji Finansowania Rozwoju za posunięcie się naprzód we wdrażaniu kluczowego zalecenia strategii Grupy Roboczej ds. paliwa jądrowego Prezydenta Trumpa - powiedział sekretarz ds. Energii Dan Brouillette. - W ciągu ostatnich trzech lat urzędnicy Departamentu Energii spotykali się z rządami i prywatnym przemysłem na całym świecie, którzy chętnie zaimportowaliby amerykańską cywilną technologię jądrową, ale trudności finansowe uniemożliwiły im to. Zniesienie zakazu finansowania międzynarodowych inwestycji w energetykę jądrową jest zdroworozsądkowym działaniem, które zwiększy globalne bezpieczeństwo energetyczne i pomoże innym krajom osiągnąć ich własne cele w zakresie redukcji emisji, zapewniając jednocześnie swoim obywatelom niezawodną generację mocy podstawowej.

Ogłoszenie zniesienia zakazu finansowania inwestycji w energetykę jądrową nastąpiło po 30-dniowym okresie publicznych konsultacji. DFC otrzymało ponad 800 wniosków w procesie konsultacji publicznych, przy czym ich 98 procent poparło proponowaną zmianę. Informacje obejmowały wsparcie ze strony naukowców, ekspertów jądrowych, interesariuszy branżowych, organizacji pozarządowych i ponadpartyjnych członków Kongresu. Będą również stanowić podstawę do wdrażania nowej polityki DFC.

Ogłoszona zmiana usuwa stary zakaz DFC dotyczący wspierania finansowego projektów w zakresie energetyki jądrowej, uwzględniając tym samym ogromne potrzeby energetyczne krajów rozwijających się, a także umożliwiając rozwój nowych i zaawansowane technologii, takich jak małe reaktory modułowe i mikroreaktory, które mogą mieć szczególny wpływ na te rynki.

Modernizacja polityki DFC w zakresie energii jądrowej pomoże zapewnić bezemisyjne, niezawodne i bezpieczne źródło energii dla krajów rozwijających się w celu promowania wzrostu gospodarczego i przystępnego cenowo dostępu do energii w społecznościach o niskim poziomie emisji. Zmiana ta umożliwi również wzrost konkurencyjności USA w dziedzinie cywilnej techniki jądrowej.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze