Serwis informacyjny

USA ogłasza strategię przywrócenia amerykańskiego przywództwa w dziedzinie energii jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 27 kwietnia 2020, autor: nuclear.pl

Sekretarz Energii USA Dan Brouillette przedstawił kompleksową strategię przywrócenia amerykańskiego przywództwa w dziedzinie energii jądrowej, która określa potencjalne działania, które mogłyby wzmocnić pozytywne atrybuty energii jądrowej, ożywić możliwości przemysłu wydobywczego i przetwórczego uranu a także uzyskać powrót dominacji technologii amerykańskiej i rozwinąć jej eksport.

- Upadek bazy przemysłowej w USA początkowej fazy cyklu paliwowego w ciągu ostatnich kilku dekad zagroził naszemu interesowi narodowemu i bezpieczeństwu narodowemu - powiedział sekretarz Brouillette.

- Strategia stawia wyzwanie przywrócenia amerykańskiego przywództwa w dziedzinie energii jądrowej i przedstawia szereg opcji politycznych mających na celu przywrócenie wiodącej roli Ameryki w dziedzinie energii i technologii jądrowej. Ze względów bezpieczeństwa narodowego niezwykle ważne jest podjęcie odważnych kroków w celu zachowania i rozwoju całego amerykańskiego przemysłu zajmującego się energią jądrową. Administracja prezydenta Trumpa jest zaangażowana w odzyskanie naszej globalnej pozycji konkurencyjnej jako światowego lidera w dziedzinie energii jądrowej - dodał Brouillette.

Ogłoszona strategia to bezpośredni rezultat pracy amerykańskiej grupy roboczej ds. paliw jądrowych, powołanej przez prezydenta Trumpa w dniu 12 lipca 2019 roku.

Strategia przywracania amerykańskiego przywództwa w dziedzinie energii jądrowej zaleca podjęcie natychmiastowych i odważnych działań w celu wzmocnienia przemysłu wydobycia i konwersji uranu oraz przywrócenia rentowności całego jądrowego cyklu paliwowego, a także wykorzystanie amerykańskich innowacji technologicznych i zaawansowanych inwestycji w badania naukowe i rozwój w dziedzinie jądrowej w celu konsolidacji postępu technicznego i wzmocnienia amerykańskiego przywództwa w dziedzinie nowej generacji technologii energii jądrowej.

W celu zapewnienia realizacji tych wytycznych zarekomendowano także wykorzystanie wsparcia rządowego w eksporcie cywilnej technologii jądrowej do innych państw.

Ogłoszona strategia może okazać się kluczowa również dla realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Prowadzony przez obydwa kraje dialog strategiczny ds. energii ma przynieść współpracę w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA, a Polska liczy na udział USA w realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze