Serwis informacyjny

Zjednoczone Emiraty Arabskie szykują się do uruchomienia reaktora w EJ Barakah

Data dodania: czwartek, 19 marca 2020, autor: nuclear.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie to pierwszy arabski kraj, który staje się operatorem elektrowni jądrowej po zakończonym załadunku paliwa przez Emirates Nuclear Energy Corporation w bloku 1 Elektrowni Jądrowej Barakah w Abu Zabi. Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły, że w ten sposób dołączyły do „ograniczonej grupy krajów na całym świecie”, liczącej obecnie 33 państwa, które „z powodzeniem rozwinęły zdolności intelektualne i infrastrukturalne do wykorzystania energii jądrowej do wytwarzania bezpiecznej, czystej i niezawodnej energii elektrycznej w podstawowym obciążeniu”.

Elektrownia Jądrowa Barakah, fot. ENEC
Elektrownia Jądrowa Barakah, fot. ENEC

Składająca się z czterech bloków jądrowych, wyposażonych w reaktory jądrowe APR1400 dostarczonych przez koreańskie KEPCO, elektrownia będzie zapewniać do 25% zapotrzebowania na energię elektryczną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, unikając tym samym emisji 21 milionów ton CO2, które w innym przypadku zostałyby wyprodukowane z paliw kopalnych.

Jak podkreślił Mohamed Al Hammadi, dyrektor generalny ENEC, Zjednoczone Emiraty Arabskie, jako operator elektrowni jądrowej traktują sprawę „bardzo poważnie” i dodał, że firma „bezpiecznie i konsekwentnie przechodzi przez skomplikowany, ściśle regulowany proces, aby osiągnąć przez blok 1 pełnej zdolność wytwarzania energii elektrycznej”.

Załadunkiem paliwa kierował certyfikowany przez Federalny Urząd ds. Nadzoru Jądrowego ZEA zespół, którego ponad 90% udział stanowi arabski personel przeszkolony w zakresie obsługi technologii reaktorów APR1400 w Korei Południowej. Zespół ten odpowiadał za transport i załadunek 241 zespołów paliwowych dla bloku 1.

- Wysoki udział lokalnych specjalistów udowadnia, że energia jądrowa jest motorem rozwoju dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich – powiedział Al Hammadi. - Barakah jest czymś więcej niż elektrownią: przynosi ZEA dobrobyt i wartość dzięki nowym zdolnościom przemysłowym i ludzkim; znacznie poprawia ślad węglowy i bezpieczeństwo energetyczne kraju i przyspiesza dekarbonizację sektora energetycznego, aby przyczynić się do złagodzenia globalnych zmian klimatu - dodał.

Federalny Urząd ds. Nadzoru Jądrowego ZEA do tej pory przeprowadził ponad 255 kontroli, aby upewnić się, że EJ Barakah, jej personel jak i procesy spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa jądrowego. Oceny te zostały potwierdzone podczas 40 kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Światowego Stowarzyszenia Operatorów Jądrowych, które miały na celu zapewnienia zgodności z najlepszymi międzynarodowymi praktykami w branży jądrowej.

APR-1400 jest reaktorem wodnym ciśnieniowym PWR, generacji III+, zaprojektowanym przez Korea Electric Power Company (Kepco) w oparciu o zgromadzone doświadczenia w eksploatacji znormalizowanych reaktorów II generacji OPR-1000, których Korea Południowa zbudowała 12.


Podziel się z innymi


Komentarze