Serwis informacyjny

Pierwsza partia seryjnego paliwa MOX załadowana do reaktora BN-800

Data dodania: czwartek, 06 lutego 2020, autor: nuclear.pl

BN-800, najpotężniejszy na świecie reaktor na prędkie neutrony zlokalizowany w bloku 4 Elektrowni Jądrowej Bełojarsk w Rosji, został załadowany pierwszą partią seryjnie produkowanego paliwa MOX wykonanego ze zubożonych tlenków uranu i plutonu. Po dokonanym przeglądzie reaktor pomyślnie wznowił pracę.

Array
Array

W odróżnieniu od tradycyjnego paliwa jądrowego ze wzbogaconym uranem granulki paliwa MOX oparte są na mieszance pochodnych jądrowego cyklu paliwowego, takich jak tlenek plutonu otrzymywany w reaktorach energetycznych oraz tlenek zubożonego uranu, powstający w wyniku defluorowania zubożonego heksafluorku uranu (UF6), stanowiącego wtórny odpad z zakładów wzbogacania uranu.

Inżynierowie elektrowni załadowali dotychczas w rdzeniu reaktora BN-800 osiemnaście zespołów paliwowych MOX, i planują w 2020 roku załadować kolejną partię 180 zespołów paliwowych. Do końca 2021 roku ROSATOM zobowiązał się do zastąpienia wszystkich pozostałych uranowych zespołów paliwowych w rdzeniu paliwem MOX. Tak więc po raz pierwszy w historii Rosji reaktor na prędkie neutrony rozpocząłby pracę z pełnym obciążeniem tylko z wykorzystaniem paliwa MOX.

- Strategia ROSATOM jest ukierunkowana na rozwój zarówno reaktorów na neutrony termiczne jak i reaktorów na neutorny prędkie a także zamknięcie jądrowego cyklu paliwowego, co rozwiązałoby wiele bardzo ważnych kwestii. Po pierwsze, gwałtownie zwiększyłyby się zasoby paliwa dla elektrowni jądrowych. Po drugie, pozwoliłoby to na recykling wypalonego paliwa jądrowego zamiast jego magazynowania. Po trzecie, po raz kolejny włączonoby w cykl paliwowy i wykorzystano zgromadzone zapasy zubożonego heksafluorku uranu i plutonu - skomentował Witalij Chadejew, wiceprezes ds. rozwoju technologii zamkniętego cyklu paliwowego i obiektów przemysłowych w TVEL JSC.

- W bloku nr 4 przeprowadziliśmy pierwszy remont generalny po czterech latach jego eksploatacji. Ta jednostka napędowa ma dwa zadania, nie tylko do produkcji energii elektrycznej, ale także opanowania obiecującej technologii, która jest ważna dla przyszłości energetyki jądrowej. Prace przeprowadzone podczas remontu mają na celu zapewnienie długoterminowej bezpiecznej pracy całego bloku energetycznego i niezawodności sprzętu - podkreślił Ivan Sidorov, Dyrektor elektrowni jądrowej Biełojarsk.

Seryjna produkcja paliwa MOX rozpoczęła się pod koniec 2018 roku w zakładzie wydobywczym i chemicznym w Żeleznogorsku w obwodzie krasnojarskim (wschodnia Syberia w Rosji). Reaktor BN-800 został początkowo uruchomiony z rdzeniem hybrydowym zawierającym zarówno uran, jak i eksperymentalne paliwo MOX.

Elektrownia jądrowa Biełojarsk, od początku działalności ma charakter eksperymentalny, służy do testowania różnych rodzajów reaktorów jądrowych. Blok 1 i 2 wyposażone były w prototypowe reaktory RBMK model ABM-100 o mocy odpowiednio 102 i 146 MWe. Blok 3 wyposażony jest w reaktor powielający BN-600.


Podziel się z innymi


Komentarze