Serwis informacyjny

GE Hitachi Nuclear Energy i ČEZ ogłaszają współpracę w zakresie technologii SMR w Czechach

Data dodania: poniedziałek, 3 lutego 2020, autor: nuclear.pl

GE Hitachi Nuclear Energy i czeski koncern energetyczny ČEZ ogłosiły dziś zawarcie porozumienia o współpracy, w ramach którego przedsiębiorstwa zgodziły się zbadać ekonomiczną i techniczną wykonalność potencjalnej budowy reaktora BWRX-300 w Czechach.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

- Ta umowa jest najnowszym przykładem rosnącego globalnego zainteresowania naszą przełomową technologią SMR - powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. produktów nuklearnych w GEH. - Dzięki naszemu wyjątkowemu podejściu do projektowania z uwzględnieniem kosztów uważamy, że BWRX-300 ma idealną pozycję, aby pomóc Republice Czeskiej w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na niedrogą, czystą i pozbawioną węgla energię – dodał.

- Jako firma koncentrujemy się na opracowywaniu nowych rozwiązań i technologii energetycznych - powiedział Daniel Beneš, prezes zarządu i dyrektor generalny ČEZ. - Jesteśmy już zaangażowani w rozwój małych reaktorów modułowych, szczególnie w naszej spółce-córce ÚJV Řež. SMR mogą być znaczącą alternatywą w przyszłości, której nie możemy zignorować. Współpraca z GE Hitachi jest więc dla nas logicznym krokiem – wyjaśnił Beneš.

- Naszym celem jest wyznaczanie trendów, a nie tylko podążanie za nimi - powiedział Karel Havlíček, wicepremier i minister przemysłu Republiki Czeskiej. - Rząd czeski nadaje najwyższy priorytet innowacjom, a małe reaktory modułowe mogą być przyszłością energii jądrowej. Cieszę się, że ČEZ prowadzi intensywne badania w tej dziedzinie. Czeskie badania nad energią jądrową są tradycyjnie jednymi z najlepszych na świecie, a współpraca z GE Hitachi w zakresie rozwoju małych reaktorów modułowych dodatkowo potwierdza tę pozycję – powiedział Havlíček.

ČEZ eksploatuje dwie elektrownie jądrowe w Czechach, które wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej w tym kraju. Czeski rząd planuje w najbliższej przyszłości zastąpić starzejące się elektrownie węglowe budową nowego bloku jądrowego i odnawialnymi źródłami energii.

BWRX-300 to chłodzony wodą, o naturalnym obiegu reaktor SMR o mocy 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który wykorzystuje podstawy projektowania i licencjonowania ESBWR który posiada już certyfikat amerykańskiej NRC. Dzięki uproszczeniu projektu GEH zakłada, że BWRX-300 będzie wymagał do 60 procent mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi konstrukcjami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

Korzystając z certyfikatu reaktora ESBWR, wykorzystując licencjonowane i sprawdzone paliwo jądrowe, włączając sprawdzone komponenty i łańcuch dostaw oraz wdrażając innowacje upraszczające, GEH uważa, że BWRX-300 może stać się konkurencyjny pod względem kosztów wytwarzania energii w porównaniu z blokami gazowo parowymi CCGT i źródłami odnawialnymi.

Jako dziesiąta ewolucja od pierwszego projektu reaktora wrzącego (BWR) firmy GE, BWRX-300 reprezentuje najprostszy, ale najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu, gdy GE rozpoczęła komercjalizację reaktorów jądrowych w 1955 roku.

GE Hitachi Nuclear Energy, z siedzibą w amerykańskim Wilmington, jest wiodącym na świecie dostawcą reaktorów i zaawansowanych usług jądrowych. Założony w 2007 roku GEH jest globalnym sojuszem nuklearnym utworzonym przez GE i Hitachi, który realizuje jedną strategiczną wizję stworzenia szerokiego portfolio rozwiązań, rozszerzając swoje możliwości w zakresie nowych reaktorów i możliwości serwisowych.


Podziel się z innymi


Komentarze