Serwis informacyjny

Grupa napromieniowani.pl rusza ze zbiórką na kolejną akcję pomocową dla czarnobylskich samosiołów

Data dodania: piątek, 15 listopada 2019, autor: nuclear.pl

Czarnobylska Strefa Zamknięta jest największym opuszczonym obszarem w Europie. W wyniku katastrofy w elektrowni jądrowej skażeniu uległ teren 146 000 km² na pograniczu Ukrainy, Białorusi oraz Rosji z którego przymusowo ewakuowano blisko 200 tysięcy ludzi. W efekcie tylko po stronie ukraińskiej opuszczono 96 miejscowości. Garstka ludzi zdecydowała się powrócić na swą rodzinną ziemię, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jak sami mówią: "tu się urodziłam i tu umrę". Było ich blisko 3000, ale do dziś przetrwało tylko kilkudziesięciu.

Grupa napromieniowani.pl z wizytą u samosiołów, fot. mat. pras.
Grupa napromieniowani.pl z wizytą u samosiołów, fot. mat. pras.

Grupa Napromieniowani.pl, to jak sami siebie określają, podróżnicy, eksploratorrzy, fotografowie, ale przede wszystkim ludzie, którzy od listopada 2013 roku eksplorują Czarnobylską Strefę Zamkniętą, poznając ją i fotografując nim całkowicie przepadnie. Ich poczynania w mediach społecznościowych śledzi ponad 85 tysięcy internautów, którzy od 2015 roku do Czarnobyla i Prypeci mogą się wybrać na wyprawy organizowane przez nich samych. Od 2018 roku Grupa Napromieniowani.pl organizuje również wyjazdy do Fukushimy oraz do Elektrowni Jądrowej Ignalia na Litwie. W grudniu 2018 roku jako pierwsza grupa na świecie, otrzymali pozwolenie na dwudniowy pobyt w Białoruskiej Strefie Zamkniętej i od tego czasu zorganizowali już kilkanaście wypraw do strefy na Białorusi.

Przede wszystkim jednak niosą pomoc tym, o których zapomniał świat. Organizowana obecnie akcja pomocy czarnobylskim samosiołom, to już piąta taka duża wyprawa pomocowa, co jednak najważniejsze grupa stara się odwiedzać samosiołów i pomagać im w czasie normalnych wyjazdów do strefy w trakcie całego roku, nie tylko zimą. W Czarnobylu byli już bowiem 85 razy.

- Cała uzbierana kwota zostanie przekazana na zorganizowanie akcji pomocowej i produkty dla samosiołów, odliczając oczywiście niezbędne podatki, które zgodnie z prawem musimy zapłacić w Polsce. My nie bierzemy z tego tytułu NIC - robimy to w pełni charytatywnie z potrzeby ducha, poświęcając swój prywatny czas. Po prostu pakujemy się i ruszamy w trasę – czytamy na stronie zbiórki pomagamy.im/OstatniLudzieCzarnobyla3.

Zeszłoroczna zbiórka okazała się rekordową, dzięki 429 darczyńcom udało się uzbierać 20 914 złotych, dzięki czemu grupa spędziła w Zonie aż 4 dni, a nie 3, jak na poprzednich akcjach. - Pozwoliło nam to działać skuteczniej, poświęcać każdemu więcej czasu, ale i odwiedzić więcej samosiołów. Dowiedzieliśmy się bowiem o ludziach, którzy mieszkają naprawdę daleko od cywilizacji i nikt nigdy ich nie odwiedza – mówił w zeszłym roku Krystian Machnik, założyciel grupy Napromieniowani.pl i główny organizator akcji pomocowych

Akcja pomocowa zostanie uwieczniona na filmie pt. "Ostatni ludzie Czarnobyla 3", który charytatywnie zrealizuje Amadeusz Kocan wraz ze studiem filmowym XBestCinema. Będzie to pełnometrażowa produkcja, która w założeniu ma uświadamiać ludzi jaki jest świat starszych ludzi, jakie jest życie w zapomnianym miejscu i że nie trzeba wcale daleko od Polski odjechać, żeby napotkać takie warunki.

Poniżej podajemy linki do filmów dokumentujących poprzednie akcje pomocowe:


Podziel się z innymi


Komentarze