Serwis informacyjny

Brak zagrożenia po wybuchu na poligonie doświadczalnym w obwodzie archangielskim w północnej Rosji

Data dodania: piątek, 9 sierpnia 2019, autor: nuclear.pl

W dniu wczorajszym media informowały o wybuchu na poligonie marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej. Z prezentowanych informacji wynikało, iż w dniu 8 sierpnia br. doszło do wybuchu silnika rakietowego oraz zarejestrowano „krótkotrwały” wzrost promieniowania. Według informacji przekazanej przez PAA oraz rosyjskiego BBC pomiary wykonane w dniu dzisiejszym wykazały iż poziom promieniowania jonizującego na terenie okolicznych miast jest w normie.

Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce
Rozkład mocy dawki promieniowania gamma w Polsce

Wszelkie doniesienia dotyczące rzekomej dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem na terenie Polski są nieprawdziwe, nie zalecamy przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem na własną rękę. W przypadku wystąpienia konieczności przeprowadzenia takiej akcji, ludność zostałaby poinformowana o tym fakcie przez władze lokalne oraz otrzymała instrukcje dotyczące zasad dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem.

Państwowa Agencji Atomistyki, która dokonuje systematycznej oceny sytuacji radiacyjnej w Polsce, nie odebrała żadnego powiadomienia dotyczącego awarii mogącej skutkować zagrożeniem. Podstawą do takiej oceny są dane pozyskiwane z monitoringu radiacyjnego, informacje na temat zdarzeń radiacyjnych w kraju oraz informacje pozyskiwane od innych państw i organizacji międzynarodowych.

Wyniki pomiarów ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych monitorowane są stale przez PAA i nie wskazują na jakiekolwiek zagrożenie radiologiczne na terenie Polski.

Wyniki pomiarów dostępne są na bieżąco na stronie internetowej PAA.


Podziel się z innymi


Komentarze