Serwis informacyjny

Rosatom będzie nadal dostarczać paliwo jądrowe do słowackich elektrowni jądrowych

Data dodania: poniedziałek, 10 czerwca 2019, autor: nuclear.pl

Firma TVEL, będąca częścią rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom, i słowacka firma Slovenské elektrárne a.s. podpisały umowę dotyczącą dostaw paliwa jądrowego do elektrowni jądrowych na Słowacji na lata 2022-2026, z możliwością jej przedłużenia do 2030 roku. Umowy zostały przygotowane w następstwie zwycięstwa TVEL w nieograniczonym przetargu na dostawy paliwa dla elektrowni jądrowych na Słowacji.

Fabryka paliwa jądrowego TVEL, fot. Rosatom
Fabryka paliwa jądrowego TVEL, fot. Rosatom

Dokumenty zostały podpisane w Moskwie w obecności premierów Rosji i Słowacji - Dmitrija Miedwiediewa i Petera Pellegriniego.

Rosyjskie paliwo jądrowe będzie dostarczane do czterech działających bloków energetycznych wypasażonych w reaktory WWER-440 w elektrowni jądrowej Bohunice i elektrowni jądrowej Mochovce, a także do dwóch bloków, z reaktorami WWER-440, elektrowni jądrowej Mochovce, które znajdują się na końcowym etapie budowy.

- Dział paliw Rosatom ma unikalne doświadczenie i kompetencje w produkcji paliwa dla reaktorów WWER-440 zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Zgodnie z podpisanymi umowami TVEL JSC wraz ze słowackimi specjalistami optymalizuje strategię cykli paliwowych słowackich elektrowni jądrowych, aby zwiększyć ich efektywność ekonomiczną. Wszystkie działające jednostki energetyczne słowackich elektrowni jądrowych działają na paliwie jądrowym produkowanym w Zakładzie Budowy Maszyn Electrostal, który już realizuje zamówienia dla słowackicj elektrowni jądrowych - powiedziała Natalia Nikipelova, prezes TVEL JSC.

- Cieszę się, że po podpisaniu umowy z sukcesem zakończyliśmy długi i trudny proces wyboru dostawcy paliwa jądrowego dla naszych elektrowni jądrowych na nadchodzące lata. Wierzę, że będzie to nadal zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności dostaw paliwa - powiedział Branislav Strychek, prezes zarządu i dyrektor generalny Slovenské elektrárne.

Elektrownie jądrowe, o łącznej mocy zainstalowanej 1940 MWe, stanowią podstawę słowackiego systemu energetycznego. Dwa bloki elektrowni jądrowej Bohunice i dwa bloki elektrowni jądrowej Mochovce produkują rocznie około 15 mld kWh energii elektrycznej, co stanowi około 55% całkowitej produkcji energii elektrycznej w kraju.

Słowacja jest drugim krajem na świecie pod względem udziału energii jądrowej w bilansie energetycznym, a w najbliższej przyszłości udział ten wzrośnie jeszcze bardziej po uruchomieniu bloków 3 i 4 elektrowni jądrowej Mochovce.

Firma paliwowa TVEL obejmuje przedsiębiorstwa produkujące paliwo jądrowe, konwersję i wzbogacanie uranu, produkcję wirówek gazowych, a także instytuty badawczo-rozwojowe. Jest jedynym dostawcą paliwa jądrowego dla rosyjskich elektrowni jądrowych. Firma TVEL dostarcza paliwo jądrowe dla 76 reaktorów energetycznych w 14 krajach świata, reaktorów badawczych w ośmiu krajach świata, a także reaktorów rosyjskiej floty jądrowej. Co szósty na świecie reaktor zasilany jest paliwem produkowanym przez TVEL.


Podziel się z innymi


Komentarze