Serwis informacyjny

Leningradzka EJ 2: aktywna faza testów szczelności rozpoczęła się na drugim bloku WWER-1200

Data dodania: niedziela, 9 czerwca 2019, autor: nuclear.pl

W dniu 7 czerwca 2019 roku na budowie Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej 2 (oddział koncernu Rosenergoatom, części rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom), rozpoczęła się druga faza testów szczelności systemów technologicznych do otwartego zbiornika reaktora drugiego bloku WWER-1200. Jest to jeden z najważniejszych testów urządzeń i systemów technologicznych, które są przeprowadzane po zakończeniu głównych montaży i prac instalacyjnych na bloku.

Array
Array

Jak wyjaśnił Yury Paklyanov, kierownik zmiany elektrowni jądrowej, podczas aktywnej fazy testów szczelności, specjaliści przetestują wyposażenie czterech systemów bezpieczeństwa, potwierdzą jakość montażu rurociągów, upewnią się, że są one drożne, wykonają czyszczenie powierzchni wewnętrznych po montażu, a także zmierzą niezbędne parametry układu takie jak temperatura, ciśnienie, wydajność itp.

- Wszystkie systemy, które musimy przetestować, są połączone z obiegiem pierwotnym reaktora, a zatem bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo jednostki. Niektóre są potrzebne do regulacji reaktywności przy zmianach obciążenia, rozruchu i wyłączenia bloku, inne do zapobiegania lub minimalizowania skutków najpoważniejszych hipotetycznych awarii, w tym wypadków związanych z utratą chłodziwa. Dlatego jakość instalacji i uruchomienia systemów, ich przygotowanie do pracy musi spełniać najwyższe wymagania - powiedział Alexander Belyaev, główny inżynier Leningradzkiej EJ 2.

Podczas testów wszystkie włączenia i wyłączenia a także sterowanie pompami i zaworami będą przeprowadzane zgodnie z procedurami krok po kroku zdalnie ze sterowni. Zadaniem personelu obsługującego blok i personelu rozruchowego jest monitorowanie parametrów technologicznych oraz stanu urządzeń i systemów sprawdzanych zarówno ze sterowni, jak i na miejscu. Aby potwierdzić czystość rurociągów przeprowadza się analizę chemiczną wody płuczącej. Wskaźniki jakości wody nie powinny być mniejsze niż 95% początkowej wartości wody zdemineralizowanej użytej podczas płukania.

Pierwszy, pasywny etap testów szczelności rozpoczął się w dniu 20 maja 2019 roku. Podczas tej operacji rurociągi zostały wypłukane wodą zgromadzoną w stabilizatorze ciśnienia przy pomocy czterech pomp wodnych awaryjnego systemu chłodzenia rdzenia reaktora. W rezultacie eksperci potwierdzili czystość i wysoką jakość montażu rurociągów łączących główne wyposażenie obiegu pierwotnego.Pełne ukończenie testów szczelności układów przy otwartym reaktorze planowane jest przed końcem czerwca. Są one pierwszą z operacji na etapie odbioru wstępnego. W następnym kroku przeprowadzone zostaną testy szczelności podwójnej osłony budynku reaktora, testy hydrauliczne i płukanie obiegu pierwotnego i wtórnego. Wszystkie te operacje powinny przygotować nowy blok do fizycznego rozruchu, którego początek zaplanowano na 2020 rok.


Podziel się z innymi


Komentarze