Serwis informacyjny

Drugi blok elektrowni jądrowej Novovoronezh-2 rozpoczął produkcję energii

Data dodania: środa, 8 maja 2019, autor: nuclear.pl

W dniu 1 maja 2019 roku w Nowoworoneskiej Elektrowni Jądrowej 2 zlokalizowanej w obwodzie Woroneż w Rosji, rozpoczęto produkcję energii elektrycznej w bloku energetyczny nr 2. Innowacyjna jednostka wyposażona w reaktor generacji III+ WWER-1200 została zsynchronizowana z siecią i osiągnęła moc 240 MWe.

Sterownia bloku Nowororoneskiej EJ II, fot.Rosatom
Sterownia bloku Nowororoneskiej EJ II, fot.Rosatom

Zostało to poprzedzone podaniem pary turbiny, testującej jej pracę na biegu jałowym. Specjaliści Rosatom przeprowadzili komplet testów i prób odbiorowych przy różnych poziomach mocy, a także testowali i weryfikowali pracę różnych urządzenia, wszystko w potwierdzenia niezawodności i bezpieczeństwa jednostki podczas jej dalszej eksploatacji.

Blok energetyczny nr 2 elektrowni jądrowej Novovoronezh-2 jest trzecim z serii bloków energetycznych tego typu zbudowanych w Rosji. Pierwszy podobny blok - nr 1 w elektrowni jądrowej Novovoronezh 2 - został oddany do użytku w 2016 roku, a jego produkcja wynosła dotychczas 18,3 mld kWh od momentu uruchomienia. Drugi blok został uruchomiony w Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II w 2017 roku.

- Dzisiaj druga jednostka elektrowni jądrowej Novovoronezh została po raz pierwszy włączona do systemu energetycznego naszego kraju i przekazała pierwsze kilowatogodziny wyprodukowanej przez nią energii elektrycznej. To znaczące wydarzenie, które było możliwe dzięki długiej i produktywnej pracy dużego zespołu tysięcy specjalistów i setek organizacji. Przed oddaniem bloku do komercyjnej eksploatacji nadal pozostaje wiele do zrobienia, ale dziś mamy prawo rozmawiać o sukcesie projektu utworzenia EJ Novovoronezh 2, elektrowni jądrowej generacji III+, jako całości – powiedział Alexander Lokshin, pierwszy zastępca dyrektora generalnego ds. zarządzania operacyjnego w Rosatom, prezes ASE IC.

- Sysnchronizacja drugiego bloku elektrowni jądrowej Novovoronezh odbyła się 12 dni przed terminem. Po włączeniu bloku do sieci rozpocznie się ruch próbny, który przewiduje stopniowe zwiększenie mocy do poziomu nominalnego - 100%. W grudniu 2019 roku musimy przekazać do komercyjnej eksploatacji blok energetyczny nr 2 elektrowni jądrowej Novovoronezh 2 – powiedział Andriej Pietrow - Dyrektor generalny koncernu Rosenergoatom, pierwszy wiceprzewodniczący ds. Budowy JSC ASEER.

Innowacyjna generacja bloków wyposażonych w reaktory III+ ma lepsze parametry techniczne i ekonomiczne, zapewniając absolutne bezpieczeństwo podczas pracy. Główną cechą bloku z reaktorem WWER-1200 jest połączenie aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa, które sprawiają, że elektrownie jądrowe są tak odporne, jak to tylko możliwe, na wpływy zewnętrzne i wewnętrzne. Cechą charakterystyczną systemów pasywnych jest ich zdolność do pracy w sytuacji braku zasilania i bez udziału operatora. Na bloku energetycznym z reaktorem WWER-1200 stosowane są następujące elementy: „pułapka stopionego rdzenia” – konstrukcja służąca do wyłapania stopionego rdzenia reaktora jądrowego; pasywny system odprowadzania ciepła powyłączeniowego, zaprojektowany tak aby przy braku wszystkich źródeł zasilania zapewnić długotrwałe usuwanie ciepła z rdzenia reaktora do atmosfery, itp. Bloki generacji III+ mają również ulepszone właściwości ekonomiczne, wydajność instalacji reaktora wzrosła o 20%, liczba personelu serwisowego została zmniejszona o 30-40%, żywotność projektowa głównych urządzeń została podwojona i wynosi 60 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 lat.

Obecnie EJ Novovoronezh jest największym producentem energii elektrycznej w obwodzie Woroneż. Zapewnia około 90% zapotrzebowania regionu na energię elektryczną i do 90% zapotrzebowania na ciepło w mieście Nowoworonież, zaopatruje w energię ponad 20 dużych przedsiębiorstw i 2,3 mln mieszkańców regionu.

Budowana od 2008 roku EJ Novovoronezh 2 składa się z 2 bloków wyposażonych reaktory WWER-1200 i docelowo zastąpi wycofywaną z eksploatacji EJ Novovoronezh, wyposażoną pierwotnie w 5 bloków (obecnie pracuje blok 4 z reaktorem WWER-440 V-179 o mocy netto 385 MWe i blok 5 wyposażony w reaktor WWER-1000 V-187 o mocy netto 950 MWe).


Podziel się z innymi


Komentarze