Serwis informacyjny

Jedyna na świecie pływająca elektrownia jądrowa gotowa do działalności komercyjnej

Data dodania: czwartek, 25 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

Jak podał departament komunikacji JSC Rosenergoatom po serii udanych i kompleksowych odbiorów, w tym bliźniaczego systemu reaktorów KLT-40, unikalna w skali światowej pływająca elektrownia jądrowa „Akademik Lomonosov” jest gotowa do rozpoczęcia działalności komercyjnej.

Pływająca EJ - Akademik Łomonosow, fot. Rosatom
Pływająca EJ - Akademik Łomonosow, fot. Rosatom

Reaktory nr 1 i nr 2 pływającej elektrownii jądrowej osiągnęły z powodzeniem 100% mocy projektowej w dniu 31 marca. Próby te potwierdziły stabilność operacyjną głównego i pomocniczego wyposażenia pływającej elektrowni jądrowej a także systemów automatycznej kontroli procesów.

Dyrektor generalny Rosenergoatom, dywizji energetycznej rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom, Andriej Pietrow, wyjaśnił, że na podstawie wyników tych prób władze wydadzą świadectwo odbioru pływającej elektrowni jądrowej z planem uzyskania pozwolenia na eksploatację w lipcu.

Jednocześnie, infrastruktura lądowa, jak również infrastruktura zapewniająca przesył energii elektrycznej do lokalnej sieci i przyłącze grzewcze do sieci miejskiej, mają zostać ukończone do końca tego roku w miejscowości Pevek na Czukotce w Rosja).

Akademik Lomonosov zostanie odholowany do portu Pevek (najbardziej wysuniętego na północ miasta Rosji) latem 2019 roku, kiedy będzie umożliwiona żegluga po Morzu Wschodniosyberyjskim. Wody Morza Wschodniosyberyjskiego są zamarznięte niemal przez cały rok, jedynie w okresie letnim wolne od lodów jest zachodnie wybrzeże. Tam będzie działać jako część pływającej elektrowni jądrowej, zastępującej moc elektrowni jądrowej Bilibino i elektrociepłowni Chaunskaya. Oczekuje się, że zostanie on podłączony do sieci energetycznej w grudniu 2019 r.

Jednostkami pływających elektrowni jądrowych drugiej generacji, opracowane przez Rosatom, mają być budowane seryjnie i będą dostępne do eksportu. Strategia Rosatom, przewiduje dostarczanie pływających elektrowni jądrowych najnowszej generacji na najbardziej obiecujące rynki SMR na całym świecie. Jak dotąd największe zainteresowanie technologią pochodzi z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej.


Podziel się z innymi


Komentarze