Serwis informacyjny

Rosyjski Rosatom podpisuje wiele umów z krajami chcącymi rozwijać eneregtykę jądrową

Data dodania: czwartek, 18 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

Rosyjska państwowa korporacja jądrowa Rosatom oraz jej spółki zależne podpisały podczas odbywającego się w Soczi XI Międzynarodowego Forum Atomexpo 2019 szereg umów z krajami planującymi wprowadzenie energii jądrowej, w tym z Azerbejdżanem, Kongo, Kubą, Egiptem, Etiopią, Serbią i Uzbekistanem.

XI Międzynarodowe Forum Atomexpo 2019, fot.Rosatom
XI Międzynarodowe Forum Atomexpo 2019, fot.Rosatom

Azerbejdżańskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Rusatom International Network podpisały porozumienie w sprawie szkolenia personelu dla energetyki jądrowej a także uzgodniły organizacj wspólnych prac naukowych.

Rosatom podpisał także "mapę drogową" na rzecz współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej z Republiką Konga oraz porozumienie w sprawie współpracy w zakresie szkoleń jądrowych i rozwoju umiejętności z Ministerstwem Nauki, Technologii i Środowiska Kuby.

Trzyletnia "mapa drogowa" została również podpisana w dniu 16 kwietnia z Ministerstwem Innowacji i Technologii Etiopii w celu współpracy przy budowie elektrowni jądrowej oraz rozwoju Centrum nauki i technologii jądrowej. Podpisane dokumenty stanowią kontynuację podpisanego w czerwcu 2017 roku porozumienia w sprawie współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Rosatom podpisał dwa porozumienia o współpracy z Ministerstwem Innowacji i Rozwoju Technologicznego Serbii dotyczące współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia personelu oraz zasad kształtowania opinii publicznej na temat pokojowego wykorzystania technologii jądrowej. Rosatom ogłosił również, że filia inżynieryjna Tsniitmash i egipska firma przemysłowo-budowlana Petrojet podpisały porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju projektów jądrowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Podpisano także kilka umów z Uzbekistanem. Rusatom Service i Uzbekistańska Agencja Energii Jądrowej w imieniu Ministerstwa Energii podpisały porozumienie w sprawie rozbudowy infrastruktury jądrowej w Uzbekistanie a także podpisano List Intencyjną między Akademią Techniczną Rosatom a UzAtom. Rusatom Healthcare, Rusatom International Network i Instytut Fizyki Jądrowej Akademii Nauk Uzbekistanu podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie technologii radiacyjnych i medycyny nuklearnej.


Podziel się z innymi


Komentarze