Serwis informacyjny

Zatwierdzenie lokalizacji egipskiej elektrowni jądrowej El Dabaa

Data dodania: czwartek, 11 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

Egipski Urząd ds. Elektrowni Jądrowych (NPPA) otrzymał zatwierdzenie lokalizacji elektrowni jądrowej El Dabaa od egipskiego organu dozoru jądrowego (ang. Egyptian Nuclear Regulation and Radiological Authority). Zezwolenie potwierdza, że lokalizacja i jej szczególne warunki są zgodne z wymogami krajowymi i międzynarodowymi.

Wizytacja placu budowy EJ El Dabaa w 2018, fot. NPPA
Wizytacja placu budowy EJ El Dabaa w 2018, fot. NPPA

- Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej oznacza osiągnięcie pierwszego ważnego kamienia milowego w procesie licencyjnym EJ El Dabaa - podało NPPA. Zatwierdzenie zostało wydane na początku marca po „szczegółowym kompleksowym przeglądzie” przez ENRRA dokumentów aplikacyjnych złożonych przez NPPA w 2017 roku. Obejmowały one: dane techniczne reaktora; dane i charakterystyki lokalizacji; założenia projektowe i koncepcyjne oraz raport z oceny oddziaływania na środowisko, zatwierdzony przez Agencję ds. Środowiska.

- Aby wesprzeć przegląd, rząd Egiptu zaprosił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) do przeprowadzenia niezależnej misji przeglądowej - podała NPPA. Podczas misji, która miała miejsce pod koniec stycznia, skoncentrowano się na ocenie raportu lokalizacji i części radiologicznej raportu z oceny oddziaływania na środowisko i w ramach misji dostarczono projekt dokumentu SEED (Site and External Events Design). Podczas przeglądu zwrócono szczególną uwagę na charakterystykę terenu związaną z bezpieczeństwem oraz zagrożeniami naturalnymi, takimi jak trzęsienia ziemi czy tsunami a także zdarzenia zewnętrzne wywołane przez człowieka - podała NPPA.

- Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest potwierdzeniem, że zakład El Dabaa i jego szczególne warunki są zgodne z wymaganiami krajowymi i MAEA dla lokalizacji elektrowni jądrowych - przekazano w komunikacie NPPA. - Przy projektowaniu elektrowni jądrowej należy uwzględnić warunki specyficzne dla miejsca, aby zapewnić przyszłe bezpieczne i niezawodne działanie instalacji jądrowych - dodano.

- Zatwierdzenie lokalizacji obejmuje cztery bloki jądrowe. Wszystkie inne zezwolenia w ramach procesu licencjonowania wydawane będą - niezależnie dla każdego bloku podała NPPA. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest warunkiem uzyskania następnego dokumentu licencyjnego: pozwolenia na budowę upoważniającego do wykonania wszelkich prac budowlanych w EJ El Dabaa.

EJ El Dabaa, położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, 170 km na zachód od Aleksandrii i Zafraana w Zatoce Sueskiej ma być wyposażona w cztery rosyjskie reaktory ciśnieniowe VVER-1200, projektu AES-2006. Zakład o łącznej mocy znamionowej 4,8 GWe ma generować do 50% energii elektrycznej w Egipcie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu kraju na energię elektryczną.

Źródło: World Nuclear News


Podziel się z innymi


Komentarze