Serwis informacyjny

Grupa napromieniowani.pl rusza z czwartą akcją pomocową dla czarnobylskich samosiołów

Data dodania: poniedziałek, 21 stycznia 2019, autor: nuclear.pl

Czarnobylska Strefa Zamknięta jest największym opuszczonym obszarem w Europie. W wyniku katastrofy w elektrowni jądrowej skażeniu uległ teren 146 000 km² na pograniczu Ukrainy, Białorusi oraz Rosji z którego przymusowo ewakuowano blisko 200 tysięcy ludzi. W efekcie tylko po stronie ukraińskiej opuszczono 96 miejscowości. Garstka ludzi zdecydowała się powrócić na swą rodzinną ziemię, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jak sami mówią: "tu się urodziłam i tu umrę". Było ich blisko 3000, ale do dziś przetrwało tylko kilkudziesięciu.

Array
Array

Grupa Napromieniowani.pl, to jak sami siebie określają, podróżnicy, eksploratorrzy, fotografowie, ale przede wszystkim ludzie, którzy od listopada 2013 roku eksplorują Czarnobylską Strefę Zamkniętą, poznając ją i fotografując nim całkowicie przepadnie. Ich poczynania w mediach społecznościowych śledzi ponad 85 tysięcy internautów, którzy od 2015 roku do Czarnobyla i Prypeci mogą się wybrać na wyprawy organizowane przez nich samych. Od 2018 roku Grupa Napromieniowani.pl organizuje również wyjazdy do Fukushimy oraz do Elektrowni Jądrowej Ignalia na Litwie. W grudniu 2018 roku jako pierwsza grupa na świecie, otrzymali pozwolenie na dwudniowy pobyt w Białoruskiej Strefie Zamkniętej, a już w lutym br. organizują 2 wyprawy do strefy.

Przede wszystkim jednak niosą pomoc tym, o których zapomniał świat. Organizowana obecnie akcja pomocy czarnobylskim samosiołom, to już czwarta taka duża wyprawa pomocowa, co jednak najważniejsze grupa stara się odwiedzać samosiołów i pomagać im w czasie normalnych wyjazdów do strefy w trakcie całego roku, nie tylko zimą. W Czarnobylu byli już bowiem ok. 70 razy.

- Mamy za sobą już trzy akcje pomocowe, które organizujemy od początku 2017 roku: dwie przeprowadzone zimą w ciężkim śniegu i mrozie sięgającym -20 stopni Celsjusza oraz jedną latem we współpracy z producentem aplikacji Chernobyl VR Project. Poznaliśmy niemalże wszystkich samosiołów i dowiedzieliśmy się czego potrzebują. Znamy ten teren, jak własną kieszeń i wiemy, jak załatwić wszystkie niezbędne pozwolenia - spędziliśmy w Czarnobylu już blisko 250 dni - zaznaczyli w trakcie zbiórki funduszy na platformie fundraisingowej pomagamy.im.

W tym roku grupa na zakup ciepłych ubrań, narzędzi, żywności, wody czy leków planowała zebrać 7 000 złotych, zebrali prawie 3 razy więcej. - Wróciłem z Litwy po godzinie 7 i wrzuciłem post o początku zbiórki na czarnobylskie samosioły - mówił Krystian Machnik. Gdy obudził się o godzinie 14, było już uzbierane ponad 50 procent kwoty, a o godzinie 3 w nocy cel zbiórki udało się już osiągnąć.

Ostatecznie dzięki 429 darczyńcom udało się uzbierać 20 914 złotych. Dzięki temu grupa spędzi w Zonie aż 4 dni, a nie 3, jak na poprzednich akcjach. - Pozwoli nam to działać skuteczniej, poświęcać każdemu więcej czasu, ale i odwiedzić więcej samosiołów. Dowiedzieliśmy się bowiem o ludziach, którzy mieszkają naprawdę daleko od cywilizacji i nikt nigdy ich nie odwiedza - powiedział Krystian Machnik.

Z akcji, wzorem lat poprzednich powstanie film, który charytatywnie wykona ekipa XBestCinema.

Poniżej podajemy linki do filmów dokumentujących poprzednie akcje pomocowe:


Podziel się z innymi


Komentarze