Serwis informacyjny

ROSATOM informuje o rozpoczęciu rozruchu jedynego na świecie pływającego bloku jądrowego

Data dodania: czwartek, 13 grudnia 2018, autor: nuclear.pl

Pierwszy reaktor jedynej na świecie pływającej elektrowni jądrowej, Akademik Lomonosov, został włączony na 10% swojej mocy. Akademik Lomonosov jest obecnie zacumowany w zakładzie Atomflot (firma należąca do państwowej korporacji ROSATOM) w Murmańsku. Technicy ukończyli wszystkie niezbędne inspekcje i przeprowadzili wszystkie wymagane przed rozruchem próby odbiorowe.

Pływająca EJ - Akademik Łomonosow, fot. Rosatom
Pływająca EJ - Akademik Łomonosow, fot. Rosatom

- Z powodzeniem oraz zgodnie z harmonogramem przeprowadzamy testy pływającej elektrowni jądrowej. Nie ma wątpliwości, że do jesieni, tak jak planowaliśmy, wyholujemy Akademika Łomonosowa do Peveka. Pływająca elektrownia jądrowa to idealne rozwiązanie do zasilania odległych obszarów. Uważamy ten projekt za nowy produkt, który jest interesujący nie tylko dla odizolowanych od sieci rosyjskich regionów arktycznych, ale także dla wielu krajów na całym świecie. Dlatego dzisiaj demonstrujemy potencjalnym partnerom technologie referencyjne w dziedzinie małych reaktorów jądrowych. Jestem przekonany, że rosnący popyt na ten produkt ugruntuje wiodącą pozycję Rosji na światowym rynku technologii jądrowych - powiedział Aleksiej Lichaczow, Dyrektor generalny ROSATOM.

Rozruch obiektu, to seria testów funkcjonalności i bezpieczeństwa przeprowadzonych na reaktorze Akademika Łomonosowa, które należy wykonać przed podłączeniem do sieci. Pierwszy etap realizowany jest na poziomie 1-10% mocy reaktora, a końcowy etap na poziomie 110%. Na każdym etapie testowane są różne tryby pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo pływającej elektrowni jądrowej.

Oczekuje się, że wszystkie kompleksowe testy i procedury zostaną zakończone do marca 2019 roku. Akademik Lomonosov zostanie odholowany do portu Pevek (najbardziej wysuniętego na północ miasta Rosji) w trzecim kwartale 2019 roku. Tam będzie działać jako część pływającej elektrowni jądrowej, zastępującej moc elektrowni jądrowej Bilibino i elektrociepłowni Chaunskaya.

Rozruch elektrowni stanowi znaczący kamień milowy w pracach ROSATOM nad jednostkami pływających elektrowni jądrowych drugiej generacji, które będą budowane seryjnie i będą dostępne do eksportu. Strategia Rosatom, przewiduje dostarczanie pływających elektrowni jądrowych najnowszej generacji na najbardziej obiecujące rynki SMR na całym świecie. Jak dotąd największe zainteresowanie technologią pochodzi z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej.


Podziel się z innymi


Komentarze