Serwis informacyjny

Uroczyste zakończenie nasuwania arki nad blok 4 Czarnobylskiej EJ

Data dodania: środa, 30 listopada 2016, autor: nuclear.pl

W dniu wczorajszym miała miejsce ceremonia uroczystego odbioru Arkady dla bloku nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej przez m.in. prezydenta Ukrainy oraz przedstawicieli państw finansujących jej budowę. - Jesteśmy uczestnikami historycznego wydarzenia - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Budowa nowej osłony sarkofagu w EJ Czarnobyl, fot. Portal nuclear.pl
Budowa nowej osłony sarkofagu w EJ Czarnobyl, fot. Portal nuclear.pl

Ceremonią w Czarnobylu zakończono pomyślne operację nasuwania Arkady nad budynek 4 bloku Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zniszczonej podczas katastrofy 26 kwietnia 1986 roku. Konstrukcja nowej osłony o kształcie łuku o wysokości 108 m, szerokości 275,5 m, długości 162 m i całkowitej masie 36 000 ton została zmontowana na szynach i przy pomocy specjalnego systemu siłowników przesunięta o 327 metrów nad budynek 4 bloku.

Budowa nowej osłony rozpoczęła się w 2012 roku w nieskażonym miejscu w pobliżu reaktora nr 4 Czarnobylskiej EJ przez konsorcjum budowlane Novarka utworzone przez firmy VINCI Construction i Bouygues Construction. Budowa Arkady była realizowana w dwóch etapach, pierwszy etap obejmował montaż 20 000 ton konstrukcji łukowej, natomiast drugi etap obejmował instalowanie infrastruktury (np. dźwigów) do demontażu zniszczonej struktury 4 bloku oraz usunięcia paliwa. Z powodu wielkich rozmiarów Arka była zbudowana z dwóch połówek, które zostały ze sobą połączone w lipcu 2015 roku.

Nowa osłona kosztowała 1,5 mld euro i powstała dzięki darowiznom od 45 krajów darczyńców, w tym Polski, która w 2011 roku przekazała na założony w 1997 roku fundusz Chernobyl Shelter Fund 1,5 mln euro. Finansowaniem przedsięwzięcia zarządzał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który jednocześnie wsparł je największym funduszem.


Podziel się z innymi


Komentarze