Serwis informacyjny - Tagi: polska

poprzednie « wiadomości (11-20) z 193 » następne

Polska firma umacnia pozycję na rynku usług dla energetyki jądrowej

Firma Ecol z Rybnika przeprowadziła w kwietniu czyszczenie hydrodynamiczne oraz płukanie układów olejowych dwóch nowych turbogeneratorów bloku nr 3 w elektrowni jądrowej Mochovce na Słowacji. Usługa miała na celu przygotowanie nowych układów olejowych do pierwszego uruchomienia turbozespołów. Podobne prace zaplanowano jeszcze na ten rok przy bloku nr 4.
czytaj więcej

Polscy naukowcy i ekolodzy domagają się wycofania Niemiec z zamykania energetyki jądrowej

Grupa ponad 100 polskich przedstawicieli nauki i działaczy ekologicznych podpisała się pod listem otwartym w sprawie wyłączania z eksploatacji sprawnych elektrowni jądrowych działających na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Skierowany do przywódców, aktywistów ekologicznych i obywateli Niemiec, list ma na celu rozważenie wycofania się z planów wyłączenia sprawnych, działających na terenie Niemiec elektrowni jądrowych.
czytaj więcej

Fizycy: można będzie wytworzyć jeszcze cięższe pierwiastki

Naukowcy z Wydziału Fizyki UW oraz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych wskazują na możliwość wytworzenia w laboratoriach w niedługim czasie dwóch nowych pierwiastków superciężkich oraz kilku nowych izotopów pierwiastków już odkrytych. W obliczeniach uwzględniających nie brane wcześniej pod uwagę procesy wykorzystano model teoretyczny stworzony w Warszawie.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (11-20) z 193 » następne