Serwis informacyjny

Elektrownia Jądrowa Kozłoduj w maju rozpocznie pracę na amerykańskim paliwie

Data dodania: piątek, 26 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

W marcu informowaliśmy, iż podczas planowanego na maj br. przestoju 5. bloku w Elektrowni Jądrowej Kozłoduj nastąpi wymiana używanego dotychczas rosyjskiego paliwa na amerykańskie produkowane przez Westinghouse.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

Ładunek zestawów paliwowych typu RWFA niezbędnych do tej operacji (około 1/3 wszystkich zestawów w rdzeniu reaktora WWER-1000) został dostarczony statkiem ADAMAS pływającym pod holenderską banderą do portu Warna-Zachód, a stamtąd 20 kwietnia został przewieziony do elektrowni.

W dniu 22 kwietnia 2024 r. bułgarski dozór jądrowy wydał zezwolenie na stopniowe przejście na nowe paliwo jądrowe typu RWFA produkowane przez Westinghouse dla bloku nr 5 elektrowni jądrowej.
Zezwolenie wydane przez dozór określa niezbędne wymagania związane z dokonaniem zmian w istniejących instrukcjach i dokumentach określających postępowanie z nowym paliwem, a także wymagania dotyczące okresowego przekazywania dodatkowych informacji o jego działaniu.

Proces przechodzenia na nowe paliwo w 5. bloku Elektrowni Jądrowej Kozłoduj potrwa 4 lata.
W 2025 roku produkcję paliwa do 6. bloku ma rozpocząć Framatom. Umowa z francuską firmą, która posiada koncesję na produkcję paliwa od rosyjskiej spółki TVEL, została podpisana pod koniec 2022 roku. Pierwsze zestawy paliwowe zostaną dostarczone do Kozłoduja w 2026 roku.

W Elektrowni Jądrowej Kozłoduj pracują obecnie dwa bloki z reaktorami WWER-1000 model W-320 o mocy zainstalowanej 1040 MW każdy, przekazane do eksploatacji odpowiednio w 1988 i 1993 roku. Odpowiadają one za ok. 40% energii elektrycznej wytwarzanej w Bułgarii.

W przeszłości w tej samej elektrowni eksploatowano także cztery bloki z reaktorami WWER-440 w starszej ich odmianie W-230, uruchamiane w latach 1974-1982. Zostały one jednak wyłączone w związku z akcesją do Unii Europejskiej jako niespełniające współczesnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa.


Podziel się z innymi


Komentarze