Serwis informacyjny

Premier Słowenii zapowiada referendum w sprawie budowy nowych bloków jądrowych

Data dodania: wtorek, 6 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Premier Słowenii Robert Golob zapowiedział po Narodowym Szczycie Energetycznym, iż w tym roku odbędzie się referendum w sprawie budowy nowych bloków jądrowych, które mają zastąpić działającą od 1983 roku Elektrownię Jądrową Krško.

Wizualizacja nowego bloku obok istniejącej instalacji EJ Krško, fot. GEN Energija
Wizualizacja nowego bloku obok istniejącej instalacji EJ Krško, fot. GEN Energija

Golob przekazał, że osiągnięto ponadpartyjne porozumienie zarówno w kwestii energetyki jądrowej, jak i odnawialnych źródeł energii jako części drogi do bezemisyjnej przyszłości. W szczycie brali udział przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych, a także Nataša Pirc Musar prezydent Słowenii, Urško Klakočar Zupančič przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, Marko Lotrič przewodniczący Rady Narodowej oraz przedstawiciele reprezentujący włoskie i węgierskie mniejszości etniczne.

Zapowiedział także, że rząd wkrótce przyjmie projekt rezolucji w sprawie pokojowego wykorzystania energii jądrowej w Słowenii i przedłoży go parlamentowi do przyjęcia, co posłuży jako podstawa do przygotowania referendum. Dokładna data referendum nie została jeszcze ustalona, choć prawdopodobnie odbędzie się ono w drugiej połowie roku.

Budowa nowego bloku o mocy od 1 do 1,6 GWe była jednym z priorytetów rządu Słowenii w ogłoszonym w 2006 roku planie inwestycji na lata 2007–2023. W 2007 roku GEN Energija rozpoczęła prace nad studium wykonalności inwestycji, a w 2010 roku złożyła wniosek o zgodę na budowę bloku. Kryzys gospodarczy spowodował jednak przesunięcie planów i brak zgody na budowę bloku w tamtym czasie.

GEN Energija powróciła do prac planistycznych w 2015 roku, a w 2019 roku przedstawiła plan budowy nowego bloku w EJ Krško, na zachód od istniejącego już bloku. Ponadto firma złożyła wniosek o pozwolenie energetyczne, a w 2020 roku Ministerstwo Infrastruktury włączyło budowę drugiego bloku do swoich planów.

W grudniu 2020 roku Słowenia i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie w sprawie strategicznej cywilnej współpracy jądrowej, którego celem jest poprawa współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienie stosunków dyplomatycznych i gospodarczych między tymi dwoma krajami.

W październiku 2023 roku podano, iż plany GEN energija obejmują obecnie realizację dwóch nowych bloków o łącznej mocy 2400 MW, zamiast wcześniej rozpatrywanego jednego bloku 1100 MW.


Podziel się z innymi


Komentarze