Serwis informacyjny

Znamy kolejne lokalizacje projektów BWRX-300 w Polsce

Data dodania: środa, 28 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

W kwietniu 2023 roku w Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez Krajowy Rejestr Sądowy zarejestrowane zostały spółki, których nazwy wskazują na planowane a nieogłoszone jeszcze lokalizacje, w których spółka Orlen Synthos Green Energy miałaby zbudować reaktory GE-Hitachi BWRX-300.

7 potencjalnych lokalizacji bloków BWRX-300 planowanych przez OSGE, fot. Orlen
7 potencjalnych lokalizacji bloków BWRX-300 planowanych przez OSGE, fot. Orlen

Oprócz ogłoszonych w kwietniu 2023 roku wstępnych lokalizacji: Stawy Monowskie, Włocławek, Tarnobrzeg, Ostrołęka, Nowa Huta, Stalowa Wola, Dąbrowa Górnicza oraz Warszawa pojawiły się również kolejne Poznań, Bełchatów, Grudziądz, Łódź, Kozienice, Kujawy, Łaziska, Rybnik, Pomorze, Warta oraz Połaniec.

Jak wskazywaliśmy już wcześniej a także jak podawała spółka OSGE są to wstępne lokalizacje, których przeprowadzono pre-screening i które wymagają dodatkowych szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych, by wykazać, czy są to odpowiednie miejsca. Potrwają one co najmniej 2 lata. Zapewne nie rozpoczną się przed uchwaleniem i wejściem w życie najnowszej nowelizacji przepisów dotyczących atomu, która ma umożliwić składanie częściowych raportów do oceny Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Przypominamy, iż pod koniec kwietnia OSGE złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wnioski o wydanie decyzji zasadniczych dla pierwszych sześciu lokalizacji elektrowni jądrowych z reaktorami BWRX-300. Natomiast w czerwcu 2023 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy BWRX-300 w lokalizacji Stawy Monowskie pod Oświęcimiem.

Warto wskazać, że wszczęcie postępowania nie oznacza, że postępowanie zostanie wydane wkrótce – do tego konieczne będzie najpierw wykonanie kompletnej oceny oddziaływania na środowisko o zakresie ustalonym przez GDOŚ, sporządzenie raportu środowiskowego i jego ocena przez Generalnego Dyrektora. Jest to proces kilkuletni, jednak dzięki przetarciu już szlaku przez Polskie Elektrownie Jądrowe – będące ze swoim projektem na ostatniej prostej tej procedury – powinien biec sprawnie.


Podziel się z innymi


Komentarze