Serwis informacyjny

65 lat temu uruchomiono pierwszy polski reaktor jądrowy

Data dodania: środa, 14 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

14 czerwca 1958 roku w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (obecnie Narodowe Centrum Badań Jądrowych) został uruchomiony pierwszy w Polsce reaktor jądrowy EWA.

Reaktor EWA
Reaktor EWA

Budowa reaktora typu WWR-S o mocy cieplnej 2 MW rozpoczęła się w 1956 roku, a stan krytyczny po raz pierwszy osiągnął on 31 maja 1958 roku. W latach 1963 i 1967 przeprowadzono kilka modernizacji w wyniku których moc zwiększono do 10 MW.

Reaktor EWA (akronim od słów: Eksperymentalny, Wodny, Atomowy) rocznie pracował około 3500 godzin. Nigdy nie uległ awarii, nie było także żadnego skażenia terenu. Reaktor był wykorzystywany do badań związanych z techniką reaktorową i energetyką jądrową oraz produkcji izotopów promieniotwórczych.

Izotopy wytwarzane w reaktorze EWA, podobnie jak obecnie w reaktorze MARIA, stosowane były w medycynie, przemyśle i innych dziedzinach nauki – do diagnostyki i leczenia nowotworów, prześwietlania spoin, badania jakości odlewów, kontroli grubości blach walcowanych itp.

24 lutego 1995 roku reaktor wyłączono, ze względu na zużycie poszczególnych elementów i materiałów. Proces likwidacji rozpoczęto w roku 1997. Do 2002 roku usunięto paliwo jądrowe i substancje wysokoaktywne oraz zdemontowano reaktor.

Planowano wykorzystanie korpusu reaktora jako suchego przechowalnika wypalonego paliwa. W kompleksie budynków reaktora mieści się obecnie Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.


Podziel się z innymi


Komentarze