Serwis informacyjny

Rumuński rząd zapewni finansowanie 3 i 4 bloku EJ Cernavoda

Data dodania: poniedziałek, 12 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

Rumuński rząd podpisał umowę z państwową spółką Nuclearelectrica. Dotyczy ona wsparcia budowy bloków 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Cernavodă.

Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Rząd, a zwłaszcza ministerstwa energii, finansów i transportu, zobowiązały się do zapewnienia gwarancji państwowych, wdrożenia systemu wsparcia opartego na kontraktach różnicowych (CfD) oraz przyjęcia niezbędnych przepisów i ułatwienia budowy linii przesyłowych oraz dróg przesyłowych.

– Bloki 3 i 4, które mają rozpocząć komercyjną działalność odpowiednio w 2030 i 2031 roku, dodadzą kolejne 10 TWh czystej, stabilnej i przystępnej cenowo energii do krajowego systemu energetycznego, wspierając bezpieczeństwo energetyczne – powiedział Cosmin Ghita, dyrektor generalny Nuclearelectrica.

Po ukończeniu bloków numer 3 i 4, ponad 35% energii elektrycznej w Rumunii pochodzić będzie z atomu, a 2/3 będzie wytwarzane bezemisyjnie.

Prace przygotowawcze na budowie Elektrowni Jądrowej Cernavodă. rozpoczęto w 1980 roku, a oficjalnie budowa pierwszego bloku rozpoczęła się w lipcu 1982 roku, a drugiego bloku - w lipcu 1983 roku. W ciągu następnych czterech lat rozpoczęto budowę również kolejnych trzech bloków. Realizację projektu przerwano w grudniu 1990 roku po upadku reżimu Ceauşescu.

Dokończono a następnie uruchomiono w 1996 roku jedynie pierwszy blok elektrowni. W 2003 roku wznowiono prace na budowie drugiego bloku, który we wrześniu 2007 roku został przekazany do komercyjnej eksploatacji. Budowa pozostałych bloków nie została do dziś ukończona, konstrukcje jednak zabezpieczono co umożliwia kontynuację prac.

Blok nr 3 jest ukończony w ok 15%, a nr 4 w 13%. Doprowadzenie do ich uruchomienia ma kosztować ok. 7 mld euro. Są to bloki CANDU 6, najprawdopodobniej ostatnie tego typu, jakie zostaną uruchomione na świecie.


Podziel się z innymi


Komentarze