Serwis informacyjny

Blok nr 3 Elektrowni Jądrowej Karachi osiągnął stan krytyczny

Data dodania: czwartek, 24 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Kilka dni temu* po raz pierwszy krytyczność osiągnął reaktor nr 3 pakistańskiej EJ Karachi. Jest to reaktor wodny ciśnieniowy typu Hualong One o mocy cieplnej 3060 MW (moc elektryczna brutto bloku 1100 MW), taki sam, jak w uruchomionym wiosną zeszłego roku bloku nr 2. Są to pierwsze reaktory tego typu wybudowane przez chiński przemysł poza granicami ChRL. Budowa bloku nr 3 rozpoczęła się w maju 2016.

Hualong One to obecnie flagowy produkt chińskiego przemysłu jądrowego i jako pierwszy typ chińskiego reaktora przeznaczony jest także do szerokiego eksportu. Obecnie w ruchu znajdują się trzy takie jednostki (dwie w Chinach i jedna w Pakistanie), czternaście kolejnych jest na różnych etapach budowy (dwanaście w Chinach i dwie w Pakistanie, licząc wraz z Karachi-3).

W ostatnich tygodniach podpisano także kontrakt na dostawę takiej instalacji do argentyńskiej elektrowni Atucha, a projekt instalacji z takim reaktorem oznaczony jako UK HPR-1000 uzyskał homologację brytyjskiego dozoru jądrowego. Reaktor oferowany jest przez obie główne korporacje chińskiego przemysłu jądrowego: CNNC oraz CGN (oznaczany wtedy jako HPR-1000).

Hualong One to klasyczny reaktor wodny ciśnieniowy realizowany w układzie z trzema pętlami obiegu pierwotnego, z podwójną obudową bezpieczeństwa oraz mieszanymi aktywnymi i pasywnymi systemami bezpieczeństwa. Konstrukcyjnie wywodzi się z wcześniejszych reaktorów II generacji typu CPR-1000, które z kolei stanowią rozwinięcie francuskiej konstrukcji M310.

Zgodnie z deklaracjami chińskiego przemysłu, posiada on pełnię praw intelektualnych do konstrukcji reaktora, co umożliwia jego swobodny eksport (co odróżnia go od części wcześniejszych konstrukcji realizowanych w Chinach). Niezależnie od szeroko zakrojonych planów realizacji nowych reaktorów tego typu, CNNC pracuje już nad udoskonaloną wersją Hualong Two, która ma charakteryzować się uproszczoną konstrukcją umożliwiającą szybszą realizację i obniżenie kosztów inwestycyjnych. Budowa pierwszego takiego reaktora ma zacząć się w 2024 roku.

* Serwis World Nuclear News podaje „północ 21 lutego”, jednak dane systemu PRIS Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wskazują na 19 lutego.

Na zdjęciu bloki Karachi-2 i Karachi-3 w czasie budowy, fot. CNNC


Podziel się z innymi


Komentarze