Serwis informacyjny

Rozpoczęto instalowanie chwytacza rdzenia reaktora 7. bloku EJ Tianwan

Data dodania: niedziela, 30 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Rosatom, na budowie 7. bloku chińskiej Elektrowni Jądrowej Tianwan rozpoczęto instalowanie chwytacza rdzenia reaktora WWER-1200.

Obudowa chwytacza rdzenia, będącego jednym z elementów systemów bezpieczeństwa, jest pierwszym wielkogabarytowym urządzeniem o długim cyklu produkcyjnym, który został zainstalowany w szachcie reaktora. Urządzenie to jest projektowane i dostosowane do warunków terenu na którym zlokalizowana jest elektrownia.

Zadaniem chwytacza jest zatrzymanie materiału stopionego rdzenia reaktora w skrajnie mało prawdopodobnej sytuacji, w której pozbawione przez dłuższy okres chłodzenia paliwo jądrowe topi się, spływa na dno zbiornika ciśnieniowego reaktora a następnie, wskutek dalszej generacji ciepła powyłączeniowego, przetapia się przez powłokę zbiornika i wypływa pod jego dno.

Chwytacze, poza solidną obudową, zawierają także tzw. materiał ofiarny, który topi się pod wpływem oddziaływania stopionego rdzenia, miesza z nim i wiąże niebezpieczne substancje, nie pozwalając na ich ucieczkę. W skład 800 tonowego urządzenia wchodzi jeszcze platforma serwisowa, konsola kratownicowa oraz płyta dolna.

Rosja i Chiny podpisały międzyrządowy protokół oraz umowę ramową na budowę nowych bloków według projektu AES-2006 wyposażonych w reaktory WWER-1200 w dniu 8 czerwca 2018 roku. W marcu 2019 roku podpisano umowę na budowę 7 i 8 bloku w EJ Tainwan.

Pierwsze cztery bloki EJ Tianwan, których komercyjna eksploatacja rozpoczęła się w okresie od czerwca 2007 roku do grudnia 2018 roku są wyposażone w rosyjskie reaktory WWER-1000. Bloki 5 i 6 oddane do eksploatacji odpowiednio w 2020 i 2021 roku wyposażone są w chińskie reaktory ACPR-1000.

Budowę 7 i 8 bloku rozpoczęto 19 maja 2021 roku, ich uruchomienie zaplanowano odpowiednio na 2026 i 2027 rok.


Podziel się z innymi


Komentarze